Zwrot opłat okołokredytowych

Zwrot opłat okołokredytowych – ubezpieczenia i prowizji w kredycie CHF

Bank zarabia nie tylko na oprocentowaniu kredytu, ale również na całej masie opłat okołokredytowych. Do najczęściej spotykanych opłat kredytowych należą:

  • ubezpieczenie kredytu (ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie przed utratą pracy);
  • prowizja za udzielenie kredytu;
  • prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu lub za jego nadpłacanie;
  • prowizja za podwyższone ryzyko;

Jeżeli chodzi o opłaty okołokredytowe to banki bywają naprawdę kreatywne.  Większość tych “ubezpieczeń”, nie ma zazwyczaj żadnej realnej wartości dla klienta, bo np. w przypadku ubezpieczenia od utraty pracy, klient dalej musi spłacać kredyt o tej samej wartości, w takich samych ratach, a co najwyżej to bank może liczyć na pieniądze od ubezpieczyciela, gdy klient nie będzie wypłacalny.

Czytaj także: Nowy trend – Sądy anulują kredyty frankowe już po 1 rozprawie

Jaka jest dodatkowa kwota podlegająca zwrotowi?

Jak pisaliśmy w innym artykule: Skutki Unieważnienia umowy kredytu frankowego w 2023 roku. W przypadku unieważnienia umowy, bank musi oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone przez niego raty, a klient musi oddać tylko wypłaconą kwotę kredytu, bez dodatkowych opłat i prowizji. Oznacza to, że klient może domagać się zwrotu także wszystkich innych dziwnych prowizji i ubezpieczeń, jakie musiał opłacić.

W wielu przypadkach okaże się, że zwrotowi podlega kwota nawet kilkudziesięciu tysięcy — sama prowizja wynosi zazwyczaj od 0,5% do 3% wartości kredytu, do tego dochodzą UNWW i inne instrumenty.

Ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie nieruchomości

Beneficjentem składek związanych z ubezpieczeniem na życie, czy też ubezpieczeniem nieruchomości (które de facto zabezpieczają bank, nie kredytobiorcę), byli ubezpieczyciele. W związku z tym w Polskim orzecznictwie nadal istnieją dwie drogi. 

W pierwszej z nich Sądy uznają, że Frankowicz nie ma prawa do zwrotu tego typu ubezpieczeń, bo nie były one przelewany na konto banku, a służyły jako ubezpieczenie.

W drugiej Sądy uznają, że po anulowaniu umowy, klient ma prawo domagać się zwrotu wszystkich składek, bo skoro umowa jest traktowana jako nigdy nie zawarta, to klient nigdy nie był w obowiązku opłacać ubezpieczenie na życie, czy ubezpieczenie nieruchomości.

Jeżeli masz kredyt we frankach to nie czekaj dłużej. Skonsultuj swoją umowę z adwokatem od spraw frankowych. Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM