zarzut zatrzymania w kredycie frankowym

Zarzut zatrzymania w kredycie frankowym

Zarzut zatrzymania w kredycie frankowym to domaganie się przez Bank, aby Sąd dokonał zastrzeżenia, że bank zwracają pieniądze Frankowiczowi, także od razu otrzyma od kredytobiorcy wypłacony mu kapitału. Takie działanie wynika z faktu, że zgodnie z teorią dwóch kondykcji, świadczenia banku i Frankowicza są wzajemnie niezależne. Tzn. unieważniona umowa traktowana jest jako nigdy nie zawarta, bank musi oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone raty, a kredytobiorca musi oddać wypłaconą mu kwotę kredytu w PLN. Często okazuje się, że Frankowicz oddał już bankowi więcej niż był mu winien.

Zarzut zatrzymania w kredycie frankowym, jeżeli pojawi się podczas procesu, wywołuje u Frankowicza wiele pytań, nie wie on przecież, co to oznacza i czy ma się czego obawiać. W artykule wszystko zostanie wyjaśnione.

Czytaj również: Wojna w Ukrainie a kredyt we frankach

Po co bankom zarzut zatrzymania w kredycie frankowym?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, świadczenia banku i Frankowicza są niezależne. Wyrok Sądu, stwierdzający nieważność umowy, najczęściej  zawiera już w sobie postanowienie, że Bank musi oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone przez niego pieniądze, ale nie wspomina o tym, że Frankowicz musi oddać bankowi wypłaconą mu kwotę kredytu (bez marż, prowizji i odsetek).

Oznacza to, że by odzyskać swoje środki bank będzie musiał występować z własnym powództwem lub wszczynać postępowanie przeciwegzekucyjne. Oczywiście zajmuje to czas i środki banku, dlatego stara się on już na pierwszym etapie postępowania wnieść zarzut zatrzymania i uzyskać gwarancję wzajemnego zwrotu środków.

Bardzo często stosowane jest także wzajemne potrącenie wierzytelności.

Frankowicze nie muszą obawiać się zarzutu zatrzymania w kredycie frankowym, ponieważ w praktyce wpływa on jedynie na przyśpieszenie rozliczenia się z bankiem, które i tak by musiało nastąpić.

W dużej ilości przypadków Sądy zgadzają się na wniosek banków, ale tak jak już wspomnieliśmy, nie ma się czego obawiać.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM