TSUE potwierdza, zarzut zatrzymania niezgodny z dyrektywą 93/13 – Frankowicze nie muszą się już martwić, że banki będą wstrzymywały wypłatę świadczeń.
Wyrok w sprawie C-424/22 to kolejny raz gdy TSUE opowiedziało się za Frankowiczami, a jego skutkiem będzie przyśpieszenie procesu rozliczania się z bankiem i ewentualne karne odsetki na poziomie ponad 10% dla banku za ewentualną zwłokę. Dodatkowo kredytobiorcy będą mogli stosować zarzut zatrzymania w przypadku banków, co może być przydatne w niektórych sprawach.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz kolejny potwierdził, że prawo unijne skupia się na ochronie konsumenta przed nieuczciwymi praktykami dużych instytucji.
Po wygranej sprawie frankowej to bank jest zobligowany do zwrócenia Frankowiczowi wszystkich wpłaconych przez niego rat, prowizji i odsetek. Następnie powinien on wystąpić do kredytobiorcy, aby ten oddał mu wypłacony kapitał kredytu — z dnia wypłaty, w polskich złotych, bez odsetek i prowizji, przez co kredytobiorca ma tzw. darmowy kredyt i oszczędza sumarycznie nawet setki tysięcy złotych. Banki, zupełnie bezpodstawnie wstrzymywały jednak wypłaty należne Frankowiczom, dopóki Ci nie zadeklarowali, że bez problemów zwrócą wypłacony im kapitał. Co gorsze, część Sądów nie widziały w tym niczego złego i pozwalało bankom na taką praktykę, a nawet uważało, że zanim bank wypłaci pieniądze kredytobiorcy, Ci muszą udowodnić, że są w stanie pokryć zobowiązanie wobec banku, z własnych środków, bez możliwości potrącenia kwoty z tej zwróconej przez bank, co było wręcz absurdalne. Banki z pozycji siły, celowo opóźniały rozliczanie się z kredytobiorcami. Po wyroku TSUE polskie Sądy będą musiały ujednolicić orzecznictwo — koniec z opóźnieniami.
Czytaj także: Pytanie dotyczące WIBOR w Trybunale Sprawiedliwości UE
Prawo zatrzymania w sprawach frankowych nie może być stosowane, ale tylko przez banki
Warto podkreślić jeszcze raz, że banki nie mogą stosować prawa zatrzymania w sprawach frankowych, przez co są teraz zobowiązane do wypłaty zobowiązania zaraz po prawomocnym wyroku, natomiast Frankowicze, jako konsumenci mogą wykorzystać prawo zatrzymania, aby zabezpieczyć się przed próbą naliczania odsetek od kapitału kredytu przez bank, czy też zablokowanie banku możliwości ubiegania się o początkowy kapitał kredytu w przypadku gdy ten nie oddał jeszcze wszystkich wpłaconych mu rat, odsetek i prowizji. Poprawia to sytuacje Frankowiczów i chroni ich przed nieuczciwymi praktykami ze strony banków.
Dodatkowo jeszcze w 2023 roku, Sąd przyznał, że Frankowiczom należą się ustawowe odsetki za wszelkie opóźnienia spowodowane opieszałością banku w wykonaniu prawomocnego wyroku.
Pozwij bank o kredyt frankowy w 2024 roku
Nie czekaj dłużej. Jeżeli chcesz pozbyć się kredytu frankowego raz na zawsze, skontaktuj się z kancelarią adwokacką Rajkowska, jedną z najbardziej doświadczonych kancelarii w kraju.
Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony, a my odezwiemy się do Ciebie.
Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF
Dane Kontaktowe
SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM
-
Braniborska 2/10
53-680 Wrocław -
Chłodna 22a/lok. 9 (po umówieniu wizyty)
00-891 Warszawa - 513 831 091