Zabezpieczenie roszczenia Frankowicze

Zabezpieczenie roszczenia – Czy Frankowicze nie muszą spłacać rat po pozwaniu banku?

Frankowicze mogą legalnie zaprzestać spłacania rat po pozwaniu banku, ale by tak się stało, spełnione muszą najpierw zostać określone warunki. Do zabezpieczenia roszczenia przy kredycie frankowym, potrzebne jest postanowienie Sądu. W takim przypadku następuje zawieszenie spłaty rat kredytu, aż do prawomocnego wyroku. Frankowicz jest oczywiście także chroniony przed wpisem do BIK-u, czyli biura informacji kredytowej. Jest to rodzaj ochrony prawnej Frankowicza, wdrażany przez Sąd. Warunki potrzebne do zawieszenia spłaty raty, to: “interes prawny” kredytobiorcy oraz tzw. uprawdopodobnienie roszczenia. Z przesłanką dotyczącą uprawdopodobnienia roszczenia, nie ma w większości przypadków problemów. Natomiast bardzo ogólne  określenie “interes prawny”, sprawia, że w wielu przypadkach o decyzji w sprawie zawieszenia spłaty rat po pozwaniu banku, decydować będzie indywidualnie Sąd, po wstępnym rozpoznaniu sprawy.

Ogólny interes prawny a zawieszenie spłaty rat kredytu we frankach

W pozwach dotyczących zawieszenia spłaty raty kredytu, by uargumentować istnienie interesu prawnego kredytobiorcy, często wskazuje się na fakt, że umowa zawarta z bankiem wygenerowała bardzo długi stosunek prawny, o bardzo dużej kwocie roszczenia, który nie może zostać spełniony ze względu na zawarte w nim klauzule niedozwolone. O ile Frankowicze wygrywają z bankami ponad 95 % spraw, o tyle zawieszenie spłaty raty kredytu, udaje się w zdecydowanej mniejszości przypadków. Ponadto należy pamiętać, że raty ulegają zawieszeniu, co ma charakter tymczasowy. Najważniejsze dla kredytobiorcy jest pozytywne rozstrzygnięcie sporu z bankiem i unieważnienie kredytu frankowego.

Czytaj także: Ile można zyskać wygrywając w Sądzie sprawę o kredyt frankowy – symulacja i obliczenia

Unieważnienie umowy frankowej

Jeżeli interesuje Cię unieważnienie kredytu we frankach, nie zwlekaj i zgłoś się do nas już dziś — zadzwoń lub wykorzystaj formularz kontaktowy na dole strony, lub na stronie głównej.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM