Wyrok TSUE z 16 marca 2023 roku

Wyrok TSUE z 16 marca 2023 roku, po raz kolejny okazał się korzystny dla Frankowiczów. Trybunał, znowu potwierdził, że Sąd krajowy nie może we własnym zakresie uzupełnić umowy frankowej lub modyfikować ją w taki sposób by była zgodna z prawem. Decyzja ta ucina spekulacje na temat możliwości zastąpienia wadliwych zapisów, np. średnim kursem NBP franka i dalszego trwania umowy.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, orzekł także, że zgodnie z prawem Unii Europejskiej, kredytobiorca jest objęty ochroną przed nieuczciwymi zapisami, a ochrona ta trwa, nawet po zakończeniu umowy, co potwierdza, że także Frankowicze z już spłaconym kredytem, mogą domagać się jego unieważnienia.

Jeżeli chodzi o sposób rozliczenia się z bankiem po unieważnieniu umowy, TSUE przyznało, że to najpierw bank musi zwrócić wszystkie wpłacone raty i dopiero potem może zadać zwrotu wypłaconej kwoty kredytu. W części przypadków roszczenia banku mogły się już nawet przedawnić.

Czytaj także: Jak pozwać bank o kredyt CHF w 4 prostych krokach

Co dalej z kredytem frankowym po wyroku TSUE?

Kolejny wyrok TSUE, potwierdza to co było wiadome już od dawna. Najlepszym sposobem na pozbycie się kredytu CHF jest jego unieważnienie, Frankowicze wygrywają w 98% swoich spraw. W przypadku stwierdzenia nieważności kredytu bank musi oddać wszystkie wpłacone raty, a Frankowicz następnie będzie musiał zwrócić tylko wypłaconą kwotę kredytu w polskich złotych (bez marż, prowizji, bez uwzględnienia kursu franka, tylko kwotę z dnia wypłaty kredytu).

Więcej o tym ile można zyskać na wygranej z bankiem przeczytasz w artykule:  Ile można zyskać wygrywając w Sądzie sprawę o kredyt frankowy – symulacja i obliczenia

Kontakt z kancelarią

Jeżeli chciałbyś pozwać bank i raz na zawsze pozbyć się kredytu frankowego, zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Sprawdź także inne wyroki TSUE: Kolejne korzystne wyroki TSUE – podsumowanie 2023 roku

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM