Frankowicze mają powód do świętowania, wyrok TSUE z 15.06.2023 roku w sprawie C-520/21 jest dla nich niezwykle korzystny i większości pokrywa się z opinią przedstawioną przez Rzecznika Generalnego TSUE, w lutym tego roku. Sędziowie po raz kolejny pokazali, że liczy się dla nich stan prawny sporu, a nie propaganda uprawiana przez banki. Wyrok jest oczywiście wiążący dla krajowych Sądów.
Frankowicze, nie muszą się już obawiać pozwów o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału i mogą teraz pozwać bank, bez obaw o reakcję z jego strony. Spodziewaliśmy się takiego rozstrzygnięcia, ponieważ pod względem prawnym, o żadnym wynagrodzeniu dla banków nie mogło być mowy — to one przygotowały umowę kredytu i to one ponoszą odpowiedzialność za to, że zawiera ona niedozwolone zapisy.
Teraz, po wyroku TSUE z 15.06.2023 r. banki będą musiały zmierzyć się z tzw. “sankcją darmowego kredytu”. Po unieważnieniu umowy frankowej jest ona traktowana jako nigdy niezawarta. Oznacza to, że stan prawny wraca do stanu sprzed wypłaty kredytu. Banku musi oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone raty i ubezpieczenia, a następnie sam może żądać zwrotu wypłaconej kwoty kredytu, ale jest to kwota z dnia jego wypłaty, bez odsetek, marż i prowizji. Okazuje się więc, że Frankowicz miał “darmowy kredyt” i jeżeli rzetelnie spłacał zawyżone raty, to może się okazać, że oddał już do banku więcej niż pożyczył. Wtedy nie tylko nie będzie musiał martwić się o saldo zadłużenia, które przestanie istnieć (a często nadal jest większe od pożyczonej kwoty przez wzrost kursu franka), a nawet będzie mógł cieszyć się zwrotem kwoty nadpłaconej ponad wysokością kredytu.
To rozwiązanie jest dla Frankowiczów na tyle korzystne, że w najbliższych miesiącach spodziewamy się kolejnej fali pozwów wymierzonej w nieuczciwe banki. Dlatego nie warto czekać i lepiej już teraz skontaktować się z kancelarią prawną Rajkowska.
Wyrok TSUE Frankowicze 15.06.2023 co dalej? Co oznacza wygrana Frankowiczów?
Wygrana Frankowiczów przed TSUE oznacza, że Sądy zaleje kolejna fala pozwów, ponieważ ze świadomości kredytobiorców zniknie strach przed pozwaniem banku. Paradoksalnie, być może banki w końcu zrozumieją, że nie mają już żadnych szans na wygranie sporu z Frankowiczami i zamiast wydawać dziesiątki tysięcy złotych na bezsensowne apelacje i kontr pozwy, które mają przedłużać procesy z Frankowiczami, odpuszczą i przeznaczą te pieniądze na uregulowanie ich należności względem Frankowiczów.
Być może ruszy kolejna akcja marketingowa, związana z masowym proponowaniem ugód frankowych. Być może te ugody, będą miały w końcu lepsze warunki, choć warto pamiętać, że banki proponują ugody Frankowiczom, bo to się im opłaca i nie jest to żaden ukłon w stronę kredytobiorców.
Prawdopodobnie nie będzie także żadnej ustawy frankowej, ponieważ jest teraz na nią za późno i trudno sobie wyobrazić, że Frankowicze mieliby pójść na tak szeroko proponowane ustępstwa w sporze z bankami, gdy wygrywają ponad 98% spraw.
Sytuacja Frankowiczów stale się poprawia, ale to wciąż do nich należy decyzja o tym czy chcą pozwać bank, czy godzą się na dalszą spłatę rat kredytu, widząc jak wokół kolejni Frankowicze wygrywają i cieszą się finansową wolnością.
Sprawdź także inne wyroki TSUE: Kolejne korzystne wyroki TSUE – podsumowanie 2023 roku
Wyrok TSUE a Frankowicze Getin Bank
TSUE wypowiedziało się także o Frankowiczach z Getin Bank w odpowiedzi na pytanie prejudycjalne zadane przez Sąd Okręgowy w Koszalinie, o sygnaturze C-34/23. Z opinii TSUE wynika, że Sąd krajowy nie powinien badać stanu banku przed złożeniem przez Frankowicza wniosku o zabezpieczenie roszczenia. Możliwe więc będzie zwolnienie Frankowicza z płacenia rat kredytu w Getin Banku, jako element zabezpieczenia jego roszczenia. TSUE na pierwszym miejscu stawia ochronę praw konsumenta, a nie podmiotu udzielającego kredytu.
Dzięki orzeczeniu TSUE Frankowicze, którzy już spłacili kapitał kredytu nie będą musieli dalej spłacać rat. W przypadku tego banku trwa wyścig Frankowiczów z czasem.
Wyrok TSUE z 15.06.2023 roku to bardzo dobra wiadomość, ponieważ Frankowicze Getin Banku mogą teraz liczyć na mniejsze straty związane z upadłością banku, mianowicie w przypadku gdyby nie zdążyli unieważnić kredytu przed oficjalnym ogłoszeniem nieważności.
Czytaj także: Zysk banków blisko historycznych szczytów
Pozwanie banku po wyroku TSUE
Jeżeli chcesz pozwać bank o kredyt we frankach, nie czekaj dłużej. Tysiące Frankowiczów już odzyskało swoje pieniądze, a dziesiątki tysięcy są już na właściwej drodze. Wyrok TSUE, potwierdza, że bankom nie należy się wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału, a więc Frankowicze po latach nadpłacania kredytu, w końcu mogą odzyskać sprawiedliwość bez większych obaw.
Frankowicze wygrywają 98% spraw także dlatego, że istnieją kancelarie prawne, które prowadzą tylko i wyłącznie sprawy frankowe, przez co doskonale orientują się w obecnej sytuacji Frankowiczów i praktycznie się nie mylą w kwestii odzyskiwania nadpłaconych rat.
Jeżeli szukasz pomocy prawnej do unieważnienia lub odfrankowienia kredytu CHF, skontaktuj się z kancelarią prawną Rajkowska, jedną z najbardziej doświadczonych kancelarii frankowych w kraju.
Frankowicze wygrywają obecnie ponad 98% spraw z bankami, to najlepiej pokazuje, że to oni mają rację w sporze z bankami.
Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.
Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF
Dane Kontaktowe
SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM
-
Braniborska 2/10
53-680 Wrocław -
Chłodna 22a/lok. 9 (po umówieniu wizyty)
00-891 Warszawa - 513 831 091