Getin bank

Wyrok TSUE C-118/23, czy Frankowicze Getin Banku dostaną odszkodowanie?

Już 21 marca 2024 roku w TSUE odbędzie się bardzo ważne zebranie dotyczące sprawy Frankowiczów z Getin Banku. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wypowie się w sprawie C-118/23, która dotyczy tego, czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny dokonał przejęcia aktywów Getin Banku zgodnie z prawem. BFG dokonał restrukturyzacji, dzieląc bank na dwie części — zadłużony i obciążony kredytami frankowymi Getin Bank oraz generujący zyski Velo Bank, po czym postanowiono ogłosić upadłość Getin Banku, pozostawiając jego wierzycieli na lodzie. 

Obecnie Getin Bank złożył już wniosek o upadłość, a Syndyk próbuje “wycisnąć” z banku ile się da, bardzo często kosztem ostatniego źródła kapitału, jakie pozostało w banku, czyli spłacających kredyty CHF.

Sposób, w jaki BFG dokonał restrukturyzacji budzi wiele sprzeciwów, ponieważ na podobnej zasadzie można by restrukturyzować dowolną spółkę — wydzielać stratne aktywa, ogłaszać ich upadłość, kosztem akcjonariuszy/obligatariuszy/kredytobiorców, a dalej czerpać korzyści z zyskownej części. Postępowanie BFG jest bardzo nietypowe i już wkrótce może okazać się, że nawet niezgodne z przepisami UE.

Jeżeli TSUE dopatrzy się nieprawidłowości, to Frankowicze Getin Banku, a także inni poszkodowani, obligatariusze, akcjonariusze będą mogli ubiegać się o odszkodowania od Skarbu Państwa i znowu za błędy bankierów zapłacą zwykli obywatele.

TSUE w sprawie C-118/23 odpowie na cztery zasadnicze pytania.

Czytaj także: mbank pozywa Frankowiczów – co robić w takiej sytuacji

Pozwij bank z kancelarią Rajkowska

Jeżeli jesteś Frankowiczem z Getin Banku, Twoja sytuacja jest trudna i wymaga konsultacji z ekspertem z dziedziny prawa. Nie podejmuj decyzji na własną rękę, ponieważ może Cię to bardzo wiele kosztować. 

Skorzystaj z doświadczenia kancelarii Rajkowska i poznaj naszą ofertę. Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego, a my odezwiemy się do Ciebie.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM