Wyrok prawomocny a nieprawomocny

Wyrok prawomocny a nieprawomocny – czym się różnią

Droga do wyroku prawomocnego, często bywa kręta i wyboista, ponieważ to, że wyrok jest prawomocny oznacza, że nie można się od niego odwołać, w przeciwieństwie do wyroku nieprawomocnego, który można zaskarżyć np. poprzez złożenie tzw. apelacji.

Wyrok nieprawomocny, czyli np. wyrok Sądu I instancji, może stać się wyrokiem prawomocnym jeżeli strony postępowania, nie wniosą o jego uzasadnienie. Gdy jedna ze stron (lub obie), chcą jednak od Sądu uzasadnienie wyroku, ten musi je wydać zazwyczaj w terminie do dwóch tygodni, choć termin też może ulec znacznemu wydłużeniu. Do uzasadnionego wyroku można wnieść środek odwoławczy.

W postępowaniu apelacyjnym należy zgłosić, dlaczego strona nie zgadza się z uzasadnieniem wyroku, powołując się na przepisy, które zostały naruszone przez Sąd oraz określić jak według niej powinien wyglądać wyrok.

W przypadku kredytów frankowych zazwyczaj to banki wnoszą odwołanie od niekorzystnych dla nich roszczeń Sądu I instancji, przez co Frankowicze zmuszeni są czekać na termin kolejnej rozprawy, gdzie Sąd II instancji rozpatruje apelacje banku. Wydłuża to czas trwania sprawy frankowej nawet o 12-18 miesięcy, przez co średni czas trwania sprawy CHF to obecnie około 3 lat.

W przypadku gdy wyrok jest prawomocny, jeżeli został on wydany z rażącym naruszeniem przepisów, można na niego złożyć skargę kasacyjną. Jak wiemy Frankowicze wygrywają w 98% przypadków z bankiem. Czasami jedynym powodem, dla którego przegrali oni swoją sprawę jest pech — tzn. w Sądzie I instancji oraz w Sądzie Apelacyjnym ich sprawy rozpatrywali Sędziowie, którzy nie respektują orzeczeń TSUE, prowadzą własne rozpoznanie sprawy i popierają narracje banków. Tacy Sędziowie występują coraz rzadziej, natomiast wciąż można na nich trafić. W takim wypadku należy złożyć skargę kasacyjną. Sądy zazwyczaj akceptują skargę i anulują poprzednie wyroki, natomiast sama procedura Sądowa rusza wtedy od nowa i po raz kolejny do wydania wyroku mogą być potrzebne dwie instancje Sądu.

Czytaj także: Wypowiedzenie umowy przez bank

Pozwij bank z kancelarią prawną Rajkowska

Jeżeli interesuje Cię stwierdzenie nieważności kredytu CHF i odzyskanie nadpłaconych rat kredytu, nie czekaj dłużej. Skontaktuj się z kancelarią Rajkowska, jedną z najbardziej doświadczonych kancelarii dla Frankowiczów w kraju i przekonaj się jak możemy Ci pomóc z Twoim kredytem.

Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony i poznaj ofertę kancelarii.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM