Wygranie sprawy frankowej co dalej

Co dalej po wygranej sprawie frankowej z bankiem?

Wygranie sprawy frankowej to cel, do którego powinien dążyć każdy Frankowicz, ponieważ stwierdzenie nieważności umowy, przywraca sprawiedliwość i pozwala pozbyć się toksycznego kredytu CHF raz na zawsze. Uzyskując wyrok Sądu, sprawiający, że umowa będzie traktowana jako nieistniejącą, Frankowicz może dużo zyskać. 

Po wygranej sprawie Frankowej następuje “wymienienie się” roszczeniami. Tzn. bank musi oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone przez niego raty, a następnie wystąpić z wnioskiem o zwrot wypłaconego mu kapitału, bez marż i odsetek. Na przykładzie jednego z naszych klientów suma wpłaconych przez niego rat, wyniosła 336 500 zł. Nasz klient pożyczył od banku 280 tysięcy złotych. Po potrąceniu okazało się, że kredyt nie dość, że przestał istnieć, to jeszcze Frankowicz zyskał od razu ponad 50 tysięcy złotych. 

Czytaj także : Rzecznik Generalny TSUE murem za Frankowiczami 16.02.2023 r.

Oczywiście, podane wyliczenia to tylko przykład. Część Frankowiczów wpłaciła do banku mniej pieniędzy, niż od niego dostała (chodzi o porównanie sumy wpłaconych rat, do kwoty kredytu z dnia jego wypłaty, w Polskich złotych) i w ramach rozliczenia się z bankiem, okaże się, że musi oddać bankowi np. jeszcze 25 tysięcy. Jest to jednak niewielka dopłata w porównaniu z pozbyciem się reszty kredytu, który pomimo spłaty go przez wiele lat, dalej może być wyższy niż w momencie jego wypłaty i opiewać na setki tysięcy złotych. 

Dlatego anulowanie umowy z bankiem, się po prostu opłaca.

Oczywiście, każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia i wyliczenia, jakie Frankowicz może osiągnąć korzyści. Czasami zamiast anulowania całej umowy, lepszym rozwiązaniem będzie odfrankowienie kredytu — czyli jego zamiana na kredyt złotowy z oprocentowaniem stawką LIBOR 3M (SARON 3M) i uzyskaniem od banku zwrotu nadpłaconych rat kredytu. Nadpłata rat kredytu to różnica pomiędzy kwotą wpłaconą przez Frankowicz do banku a kwotą, którą powinien do banku wpłacić, gdyby kredyt od początku liczony był jako złotowy. Nadpłata zwykle wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

Więcej o konsekwencjach stwierdzenia nieważności kredytu CHF, przeczytasz w artykule Skutki Unieważnienia umowy kredytu frankowego w 2023 roku 

Co po wygranej sprawie bankowej i rozliczeniu się finansowym z bankiem?

Po wygranej sprawie frankowej i wzajemnym rozliczeniu się z bankiem warto zadbać o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości, na którą brany był kredyt. W tym celu należy wystąpić do banku o wydanie listu mazalnego. Gdy bank będzie stwarzał problemy, wtedy należy złożyć wniosek do Sądu o wykreślenie hipoteki wraz z oryginałem wyroku i klauzulą wykonywalności.

Po wykreśleniu wpisu z KW Frankowicz ma nieruchomość i może zapomnieć o toksycznym kredycie. W takim przypadku warto informować innych, znajomych Frankowiczów o możliwości pozbycia się kredytu CHF i uzyskaniu wolności finansowej.

Jeżeli jeszcze nie pozwałeś banku, nie czekaj dłużej, skontaktuj się z adwokatem. Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy na dole strony.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM