Wygrana sprawa o kredyt we frankach, a wykreślenie hipoteki

Wygrana sprawa o kredyt we frankach, a wykreślenie hipoteki. Ile trzeba czekać?

Po prawomocnym wygraniu sprawy o kredyt we frankach bardzo ważne jest wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Dzięki tej czynności Frankowicz znów będzie mógł swobodnie dysponować swoją nieruchomością. Według prawa hipoteka jest akcesoryjna względem długu -stanowi zabezpieczenie dla banku na wypadek braku możliwości spłaty kredytu. W przypadku unieważnienia umowy frankowej umowa traktowana jest jak nigdy nie zawarta, a więc hipoteka staje się bezpodstawna.

Taką interpretację przepisów potwierdza uchwała Sądu Najwyższego z 8 września 2021 r. (III CZP 28.21);

Po prawomocnym wyroku bank nie może już ściągać od Frankowicza rat i zobowiązany jest do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej. W większości przypadków Frankowicze otrzymują tzw. list mazalny, czyli zgodę na wykreślenie hipoteki. Zazwyczaj wykreślenie hipoteki to kwestia kilku tygodni.  Niektóre banki, próbują jednak grać na czas i odwlekają sprawę lub nawet nie chcą wyrazić zgody na wykreślenie hipoteki. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytanie, co zrobić w takim przypadku.

Odkryj także: Frank prawie po 5 złotych? co dalej z ratą kredytu frankowego?

Anulowanie kredytu frankowego

Co zrobić gdy bank nie chce zgodzić się na wykreślenie hipoteki?

Po pierwsze i najważniejsze, prawomocny wyrok Sądu, który unieważnia umowę kredytową, jest wystarczającą podstawą do wykreślenia wpisu hipoteki z księgi wieczystej. Oznacza to, że zgoda banku na wykreślenie hipoteki nie jest wymagana, mimo że niektóre banki mogą twierdzić inaczej — co jest częścią zakrojonej na szeroką skalę kampanii, obliczonej na jak największe opóźnianie spraw frankowych. 

Jeżeli bank odmawia wydania listu mazalnego, to do wniosku o wykreślenie hipoteki wystarczy załączyć prawomocny wyrok unieważniający kredyt.

Czytaj także: Frankowicz przedsiębiorca skorzysta z pomocy kancelarii frankowej

Unieważnij kredyt frankowy z kancelarią adwokacką

Jeżeli interesuje Cię unieważnienie kredytu we frankach, nie zwlekaj i zgłoś się do kancelarii Rajkowska już dziś — zadzwoń lub wykorzystaj formularz kontaktowy na dole strony, lub na stronie głównej.

Pamiętaj, że warto się pośpieszyć, bo wraz z rosnącą gwałtownie ilością pozwów frankowych, czas oczekiwania na rozprawę znacząco się wydłuży.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM