wojna a kredyt we frankach

Wojna w Ukrainie a kredyt we frankach

Wojna na Ukrainie pośrednio wpływa na sytuację osób z kredytem we frankach. Obecnie, rynki finansowe na całym świecie, są połączone ze sobą siecią powiązań. W sytuacjach kryzysu kapitał woli szukać “bezpiecznej przystani” i odpływa w kierunku walut uznawanych za stabilne — takich jak frank szwajcarski, czy dolar amerykański. W efekcie, osłabieniu ulegają waluty krajów rozwijających się w tym polski złoty. 

Dodatkowo Polska jako państwo graniczące z ogarniętą wojną Ukrainą, stanowi dla inwestorów miejsce “podwyższonego ryzyka”, co można było zaobserwować, po tym, jak akcje polskich spółek od lutego 2022 roku, traciły na wartość prawie najszybciej na świecie.

Negatywny sentyment inwestorów do lokowania kapitału w naszym regionie oraz próba zabezpieczenia swoich oszczędności poprzez ulokowanie ich w bezpiecznych walutach przełożyła się na gwałtowny wzrost kursu franka do polskiego złotego. Choć obecnie sytuacja na rynkach finansowych ustabilizowała się, prawdopodobnie aż do końca konfliktu na Ukrainie, kurs CHF do PLN, będzie bardzo niekorzystny dla Frankowiczów, co przełoży się na konieczność płacenia wysokich rat kredytu i wzrost salda zadłużenia.

Oczywiście istnieją alternatywne scenariusze, np. zakończenie wojny, które wpłynie na poprawę stabilności gospodarki, ale warto pamiętać, że za większą część inflacji wcale nie odpowiada wojna, a polityka rządu, który woli zgodzić się na wyższą inflację niż podnieść stopy procentowe. O tym, czy była to skuteczna strategia przekonamy się zapewne za kilka lat.

Istnieją też tzw. “czarne łąbędzie”, eskalacja konfliktu Rosji z Ukrainą, czy np. atak Chin na Tajwan, mogą sprawić, że z dnia na dzień frank szwajcarski przebije 5 zł i ruszy w stronę 6 zł. Istnieje bardzo wiele wydarzeń, na które Frankowicze nie mają wpływu, a które mogą zmienić obraz gospodarczy naszego kraju na lata.

Dlatego najlepiej wziąć sprawy w swoje ręce i rozwiązać problem z kredytem we frankach raz na zawsze, bo akurat na to Frankowicze mają decydujący wpływ.

Czytaj także: Czy sprawy frankowe przyspieszą? Zmiany w legislacji.

Pomoc prawna Frankowiczom

Jeżeli interesuje Cię unieważnienie kredytu CHF, nie czekaj dłużej. Skontaktuj się z adwokatem. Zadzwoń lub wypełnij formularz zgłoszeniowy na dole strony.

Nie warto czekać, z każdym miesiącem kolejki w Polskich Sądach rosną do niebotycznych rozmiarów. Warto zadbać o swoją przyszłość i wejść w nadchodzący trudny czas, ze spokojną głową i bezpieczeństwem finansowym.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM