wibor to klauzula niedozwolona

Czy WIBOR to klauzula niedozwolona? Jak pozbyć się wiboru z umowy

Wibor może zostać uznany za klauzulę niedozwoloną, ponieważ nosi jej znamiona. Według kodeksu cywilnego klauzule niedozwolone, to zapisy, które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrym obyczajem oraz znacznie naruszają jego interesy.

Wibor jako wskaźnik referencyjny jest podatny na manipulację, ponieważ nie odzwierciedla realnych kosztów pożyczenia pieniądza. Wibor jest ustalany przez największe polskie banki, na podstawie teoretycznych transakcji — banki ustalają między sobą jaki jest koszt pożyczenia pieniądza, mimo że nie dochodzi między nimi do żadnych transakcji. Taki sposób ustalania wskaźnika WIBOR może nieść pokusę do jego nieuczciwego zawyżania, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na zyski banków.

Manipulacja wskaźnikiem LIBOR (Londyński odpowiednik WIBORu), który był ustalany przez największe Europejskie banki, także na podstawie teoretycznych transakcji, doprowadziła w 2007 roku do kryzysu finansowego, którego następstwem było odejście od stosowania LIBOR i jego zamiana na SARON. Polskim odpowiednikiem SARON jest procedowany ostatnimi miesiącami WIRON, który ma zastąpić WIBOR.

Póki co, zamiana WIBORu na WIRON opóźnia się, a banki dalej mogą kształtować swoje zyski poprzez zmianę wskaźnika WIBOR. Ze względu na fakt, że banki mogą dokonywać jednostronnej zmiany tego wskaźnika, a on sam nie jest oparty na realnych transakcjach, można go podważyć, a w konsekwencji usunąć z umowy, jednak aby to zrobić, potrzebne jest pozwanie banku.

Czytaj także: Pozwy o WIBOR ruszają z pełną mocą. Co czeka złotówkowiczów w 2024 roku?

Kredyt z wibor a obowiązek informacyjny banku

Podobnie jak w przypadku kredytów CHF, bank udzielając kredytu złotowego opartego o stawkę Wibor musiał dochować obowiązku informacyjnego i zapoznać klienta z ryzykiem wynikającym ze stosowania zmiennej stawki oprocentowania, np. poprzez stosowane symulacje wzrostu rat kredytu, przy wzroście jego oprocentowania. Sądy jednoznacznie stwierdzają, że obowiązek informacyjny powinien zostać zrealizowany w sposób jednoznaczny  i zrozumiały.

W wielu przypadkach bank nie wywiązał się ze swojego obowiązku informacyjnego, co także może być podstawą do rozwiązania umowy lub zmiany jej oprocentowania na oprocentowanie stałe, znacznie niższe niż to proponowane przez bank w ramach zmiany pozasądowej.

Pomoc prawna dla kredytobiorców złotowych

Jeżeli chciałbyś pozbyć się Wiboru z umowy kredytu złotowego i spłacać kredyt oprocentowany jedynie marżą banku, zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony, a kancelaria Rajkowska przygotuje dla ciebie ofertę współpracy.

W zależności od zapisów znajdujących się w umowie kredytu złotowego możliwe jest także jego całkowite unieważnienie.

Zamów Analizę Umowy Kredytu Złotowego

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM