Wartość przedmiotu sporu w sprawach frankowych

Wartość przedmiotu sporu w sprawach frankowych

Wartość przedmiotu sporu (WPS) w sprawach frankowych to konkretna kwota roszczenia, jaką dochodzi się przed Sądem. Podanie WPS jest jednym z formalnych wymogów złożenia pozwu. Jeżeli wartość przedmiotu sporu jest wyższa od 75 tysięcy złotych (po nowelizacji kpc możliwe jest podniesienie tej kwoty do 150 tysięcy), tak jak to ma zazwyczaj miejsce w przypadku spraw frankowych, to sprawa musi zostać rozpatrzona przez Sąd Okręgowy, jeżeli WPS jest niższe, to sprawą zajmie się Sąd Rejonowy.

Istnieją dwa podstawowe sposoby liczenia WPS w zależności od tego czy Frankowicz chce uzyskać odfrankowienie, czy unieważnienie umowy frankowej.

Czytaj także: Czy warto iść na ugodę frankową z bankiem PKO BP w 2023 roku ?

Wartość przedmiotu sporu w odfrankowieniu kredytu

W przypadku odfrankowienia kredytu, wyliczenie WPS jest nieco utrudnione. Odfrankowienie oznacza bowiem, że kredyt dalej obowiązuje, ale usunięte zostały z niego zapisy indeksujące, tzn. kredyt wraca do postaci złotowej.

W takim przypadku Frankowicz będzie żądał od banku zwrotu tzw. kwoty nadpłaty, czyli różnicy pomiędzy tym co wpłacił do banku a tym co powinien wpłacić, gdyby jego kredyt od początku był traktowany jako kredyt złotowy.

W przypadku odfrankowienia do obliczenia WPS służy symulacja spłaty kredytu w złotych i porównanie jej z dotychczasową spłatą kredytu. Taką symulację można stworzyć w programie excel, ale wymaga ona pewnej biegłości w kwestii finansowego zastosowania równań matematycznych, dlatego warto zostawić ją fachowcom — WPS bez trudu powinni obliczyć prawnicy z kancelarii zajmującej się sprawami frankowymi.

WPS w przypadku unieważnienia umowy

W przypadku unieważnienia umowy sprawa jest znacznie prostsza. Wartością przedmiotu sporu jest suma wpłaconych rat, przy czym warto dodać, że raty wpłacone w złotych i frankach sumuje się oddzielnie.

Jeżeli chcesz pozbyć się kredytu frankowego, nie czekaj dłużej i już dziś skonsultuj swój kredyt z kancelarią prawną Rajkowska. 

Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM