Waloryzacja kapitału kredytu i inflacje

Waloryzacja kapitału kredytu – czy należy się bankom?

Wyrok TSUE z 15 czerwca 2023 roku, rozwiał wszelki wątpliwości dotyczące wynagrodzenia za bezumowne korzystanie kapitału. Trybunał orzekł, że takie wynagrodzenie nie należy się bankom, a może należeć się Frankowiczom.

Mimo tego, banki, by odwieść Frankowiczów od procesu, już wdrażają nowy pomysł — zamiast wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, chcą teraz żądać waloryzacji kapitału o wartość inflacji, co uzasadniają ekonomią i utratą wartości pieniądza w czasie.

Banki, wiedzą jednak, że po decyzji TSUE nie mogą liczyć na taką waloryzację, mają jednak co najmniej dwa powody, by pozywać Frankowiczów o waloryzację wypłaconego kapitału.

Po pierwsze, oczywiście by odwieść od procesu tych, którzy jeszcze nie pozwali banku, podobnie jak to miało wcześniej miejsce w przypadku wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Kontr pozwy banków straszą Frankowiczów i zniechęcają do procesu, nawet jeżeli są odrzucane przez Sądy, bo służą do kreowania w mediach społecznościowych negatywnego obrazu Frankowiczów. Kontr-pozwy tworzą także złudne wrażenie niepewności wśród niezdecydowanych na pozwanie banku, mimo że Frankowicze wygrywają aż 98% swoich spraw.

Po drugie, w polskim prawie istnieją różne terminy przedawnienia dla przedsiębiorców i konsumentów. Banki pozywają Frankowiczów, by zatrzymać przedawnienie roszczeń. W najgorszym dla banków scenariuszu może się okazać, że roszczenia Frankowicza w ogóle się nie przedawniają, a roszczenia banku przedawniają się po kilku latach, przez co banki nie będą mogły nawet odzyskać wypłaconej kwoty kredytu po unieważnieniu umowy. Nie tylko Frankowicz będzie miał “darmowy kredyt” w sensie kredytu bez marż i odsetek, ale po prostu darmowy kredyt — odzyska wszystkie wpłacone raty bez konieczności zwrotu wypłaconego kapitału. Jest to scenariusz małoprawdopodobny, ale banki wolą zabezpieczać się przed jego realizacją i pozywać Frankowiczów o waloryzacje kapitału, by zatrzymać termin biegu przedawnienia.

Czytaj także: Zmiana WIBORU na WIRON – aneks do umowy

Kancelaria Rajkowska - pozwanie banku

Jeżeli interesuje Cię unieważnienie kredytu we frankach, zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony. 

Szczegóły dotyczące skutków unieważnienia kredytu we frankach znajdziesz w artykule: Skutki Unieważnienia umowy kredytu frankowego w 2023 roku

Kancelaria Rajkowska od lat pomaga Frankowiczom w odzyskaniu nadpłaconych rat kredytu, odkryj co możemy dla Ciebie zrobić.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM