TSUE waloryzacja kapitału kredytu nie należy się bankom

TSUE w sprawie C-488/23 – waloryzacja kapitału nie należy się bankom

Na początku 2024 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz kolejny orzekł, że bankom nie należy się waloryzacja kapitału. Wyrok w sprawie C-488/23 odbił się szerokim echem i spowodował to, że m.in. mBank przestał pozywać Frankowiczów o dodatkowe świadczenia, a nawet rozpoczął proces wycofywaniu już złożonych pozwów.

Orzeczenie C-488/23 z 12 stycznia 2024 roku, stwierdza, że bankom należy się jedynie zwrot wypłaconego kapitału. W praktyce oznacza to, że po wygranej sprawie kredytobiorcy frankowi mogą mówić o tym, że mieli “kredyt za darmo”, tzn. bez żadnych, odsetek, czy prowizji. To świetna wiadomość, którą będzie doskonałą rekompensatą dla Frankowiczów za lata wyrzeczeń, podczas których mimo spłaty coraz większych rat kredytu, ich saldo zadłużenia pozostawało bez zmian lub wręcz rosło.

W uzasadnieniu wyroku TSUE powołało się na artykuł 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich, jasno deklarując, że niedozwolone zapisy w umowie kredytu, sprawiają, że umowa powinna być traktowana jako nigdy nie zawarta, a co za tym idzie, bankowi nie przysługuje żadna rekompensata.

To kolejny przykład tego, że dla Trybunału Sprawiedliwości, ochrona praw konsumenta jest na pierwszym miejscu, a prawo wspólnoty w tej materii stoi ponad ekonomicznymi przesłankami podnoszonymi przez banki. Co więcej, ani w Europejski, ani w Polskim prawie, nie ma żądnego zapisu, który dawałby bankom, chociaż cień nadziej na zmianę decyzji TSUE, dlatego temat odszkodowań za bezprawne korzystanie z kapitału, na rzecz banku uważamy za definitywnie zamknięty, wciąż otwarte pozostają jednak sprawa roszczeń kredytobiorcy, którego wartość wpłaconych rat kredyty spadła w czasie. TSUE zasiądzie do obrad nad tym tematem w najbliższej przyszłości.

Czytaj także: Wyrok TSUE C-118/23, czy Frankowicze Getin Banku dostaną odszkodowanie?

Pozwij bank z kancelarią Rajkowska

Jeżeli interesuje Cię stwierdzenie nieważności kredytu indeksowanego lub denominowanego do CHF, nie czekaj dłużej. Poznaj ofertę kancelarii Rajkowska, jednej z najbardziej doświadczonych kancelarii frankowych w kraju i przekonaj się jak możemy Ci pomóc odzyskać finansową równowagę. 

Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony, a my skontaktuje się z Tobą.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM