Ustawa antyspreadowa weszła w życie 26 sierpnia 2011 roku, m.in. jako następstwo niedozwolonych działań banków związanych z kredytami we frankach. Ustawa narzuciła bankom, konieczność wskazania w umowie zasad ustalania kursu walut CHF oraz PLN, wskazanie np. tabel kursowych.
Ustawa umożliwiła także spłatę kredytów bezpośrednio we frankach szwajcarskich, np. kupując je na rynku po korzystniejszym kursie, choć w 2011 roku na rynku było niewiele podmiotów oferujących niski spread walutowy. Dodatkowo wiele banków wymagało podpisania aneksu do umowy.
Mimo wprowadzenia ustawy antyspreadowej nie miała ona dużego wpływu na sytuację Frankowiczów. Banki za to, próbowały zawierać aneksy do umów kredytowych, które w ich mniemaniu legalizowały niedozwolone zapisy w umowach. Wyroki TSUE oraz polskich Sądów, potwierdzają jednak, że zawarcie aneksu do umowy, nie stoi na przeszkodzie do pozwania banku i wygrania z nim sprawy.
Szczegóły orzeczenia TSUE można znaleźć w sprawie C-19/20 z kwietnia 2021 roku, gdzie TSUE wskazało, że argumenty banków są niezgodne z prawem, a konsumentom należy się pełna ochrona nawet jeżeli zawarli aneks z bankiem.
Czytaj także: Które banki nie składają apelacji ?
Pozwij bank z kancelarią Rajkowska
Jeżeli interesuje Cię pozwanie banku, nie musisz martwić się, że podpisywałeś z bankiem aneks do umowy kredytu CHF.
Skorzystaj z oferty jednej z najlepszych kancelarii frankowych w kraju – kancelarii adwokackiej Rajkowska i odkryj co możemy dla Ciebie zrobić. Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.
Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF
Dane Kontaktowe
SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM
-
Braniborska 2/10
53-680 Wrocław -
Chłodna 22a/lok. 9 (po umówieniu wizyty)
00-891 Warszawa - 513 831 091