Upadłość konsumencka to druga szansa dla osoby, która boryka się trudnościami finansowymi. Celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie niewypłacalnego dłużnika. Od razu warto jednak zaznaczyć, że całkowite umorzenie długów nie zdarza się często, dużo częściej spotyka się ich częściowe umorzenie, połączone z rozłożenie reszty długów na raty, tak aby możliwa była ich planowa spłata według wskazanego harmonogramu, oczywiście biorąc pod uwagę możliwości konsumenta.
Upadłość konsumencka jest dość powszechnie stosowana w przypadku małych i średnich przedsiębiorców, a także osoby fizyczne, członkowie zarządów spółek. Ogłoszenie bankructwa jest szansą na powrót do normalnego życia w społeczeństwie.
Warunkiem do ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest wykazanie, że dłużnik stał się niewypłacalny, ale nie wskutek własnych celowych działań, czy rażącego niedbalstwa, ale z przyczyn zewnętrznych, okołorynkowych, których w Polsce nie brakuje. Przez niewypłacalność jest rozumiana utrata zdolności do regulowania swoich zobowiązań na okres dłuższy niż trzy miesiące.
W 2015 roku, gdy upadłości konsumenckie “raczkowały”, Sądy przyjęły ponad 2 tysiące takich wniosków, w 2019 roku było to już 8,5 tysiąca, w 2022 – 15,6 tysięcy, a w 2023 aż 20 tysięcy. W 2024 roku spodziewamy się dalszego wzrostu ilości upadłości, ze względu na postępujący kryzys finansowy w wielu sektorach.
Czytaj także: Czy banki mogą mścić się na Frankowiczach za złożenie pozwu ?
Plusy i minusy upadłości konsumenckiej
Plusem upadłości konsumenckiej jest wstrzymanie postępowań egzekucyjnych — czyli pozbycie się komorników. Konsumentowi zapewniona jest także ochrona przed bezdomnością — po zajęciu majątku, konsument składa wniosek o wydzielenie środków na wynajem lokalu mieszkalnego, w którym może zamieszkać razem z rodziną. Okres ochronny trwa dwa lata.
Wniosek o upadłość konsumencką zostaje rozpatrzony w ciągu 2-4 miesięcy, ale właściwe postępowanie upadłościowe może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat w zależności od stopnia skomplikowania sprawy. Realizacja planu spłaty wierzycieli nie zajmie więcej niż 36 miesięcy, gdy dłużnik nie dysponuje majątkiem, upadłość zająć może jedyne 6 miesięcy.
Jeżeli interesuje Cię ogłoszenie upadłości konsumenckiej, skontaktuj się z adwokatem, ponieważ każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia i rozeznania, tak aby jak najskuteczniej pomóc klientowi w powrocie na właściwe tory.
Dane Kontaktowe
SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM
-
Braniborska 2/10
53-680 Wrocław -
Chłodna 22a/lok. 9 (po umówieniu wizyty)
00-891 Warszawa - 513 831 091