Upadłość Getin Noble Bank

Upadłość Getin Banku została ogłoszona w dniu 20.07.2023

W dniu 20.07.2023 została ogłoszona upadłość Getin Noble Banku. Od tej daty Frankowicze mają tylko 30 dni, aby zgłosić swoje wierzytelności albo te przepadną na zawsze.  Upadłość Getin Noble Banku została ogłoszona przez XVIII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Warszawie. Syndykiem masy upadłościowej został Marcin Kubiczek, znany m.in. z bycia syndykiem Idea Banku. Tak szybka decyzja Sądu jest dla wielu zaskoczeniem, ponieważ ogłoszenie upadłości było bardziej prawdopodobne dopiero jesienią — wniosek o upadłość został złożony w kwietniu, także mowa tu o iście ekspresowym tempie.

Być może tak szybkie działania są podyktowane faktem, że po wyroku TSUE, Frankowicze zaczęli masowo pozywać bank. Niestety kredytobiorcom banku ten termin wyjątkowo nie sprzyja. Jest środek wakacji, wielu z nich może przeoczyć tę informację podczas trwającego urlopu, aby w przyszłości móc odzyskać swoje wierzytelności od banku, konieczne jest dochowanie 30-dniowego terminu ich złożenia. Stawia to Frankowiczów w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ Ci, którzy do tej pory nie przygotowali się na upadłość muszą to zrobić bardzo szybko. Chętnych do odzyskania pieniędzy będzie dużo, w tym Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Dlatego doradzamy skorzystanie z usług prawnych kancelarii Rajkowska, która pomoże przebrnąć przez procedurę zgłaszania wierzytelności i walki o swoje pieniądze. Więcej szczegółów odnośnie upadłości Getin Noble Banku można znaleźć w naszym artykule sprzed kilku miesięcy: Frankowicze Getin Bank – Najnowsze Wiadomości – Upadłość.

Jakie są skutki upadłości Getin Noble Banku?

Od tej pory nie będzie już możliwe standardowe pozwanie banku o stwierdzenie nieważności kredytu we frankach. Ta droga została już definitywnie zamknięta. Od teraz, takie żądanie należy kierować do syndyka w toku postępowania upadłościowego, a Frankowicze mają na to od dzisiaj (20.07) tylko 30 dni, co bardzo komplikuje ich sytuację. W dodatku wierzytelności trzeba zgłosić w odpowiedni sposób, pamiętając o oświadczeniu o potrąceniu, tak aby wzajemnie rozliczyć roszczenia.

Prawo upadłościowe charakteryzuje się licznymi niuansami, dlatego warto postawić na doświadczonych adwokatów.

Kredytobiorcom, którzy nie mają zaległości w spłacie rat nie grozi utrata mieszkania ani wypowiedzenie kredytu. Znajdują się oni jednak w sytuacji nie do pozazdroszczenia, ponieważ podczas gdy Frankowicze wygrywają 98% swoich spraw, oni nadal będą musieli płacić zawyżone raty kredytu, a jeżeli nie zgłoszą swoich wierzytelności względem banku w 30-dniowym terminie, to tak naprawdę ich zawyżone raty będą sponsorować spłatę wierzycieli Getina – Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, czy innych Frankowiczów.

Czytaj także: Zarzut zatrzymania w kredycie frankowym – już wkrótce opinia Sądu Najwyższego

Upadłość Getin Noble Banku - co dalej z Frankowiczami?

Po upadłości Getin Noble Banku najważniejsze jest, aby Frankowicze w ciągu 30 dni zgłosili swoje wierzytelności. Jest to kluczowa sprawa dla przyszłego odzyskania swoich pieniędzy.

Frankowicze, którzy jeszcze nie pozwali banku, a chcieliby odzyskać nadpłacone raty, także muszą zgłosić swoje wierzytelności, ale roszczenia należy już zgłaszać do syndyka masy upadłościowej. Trzeba się spieszyć, ponieważ załatwienie wszystkich formalności może zając trochę czasu, a tego niestety już nie ma. Dlatego warto skonsultować się z adwokatem i jak najszybciej przystąpić do działania.

Jeżeli chcesz zabezpieczyć swoje wierzytelności względem Getin Noble Bank i znaleźć się także po stronie wierzycieli, a nie jedynie “sponsorów” likwidacji banku, zadzwoń do kancelarii Rajkowska lub skorzystaj z formularza kontaktowego i poznaj naszą ofertę.

 

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM