Przewalutowanie umowy

Stwierdzenie nieważności umowy przewalutowanej aneksem do franka

Większość frankowiczów od razu zawierała kredyty we frankach. Istnieje jednak spore grono osób, które najpierw miały kredyt złotowy, a dopiero później, poprze aneks do umowy zamieniły go na kredyt frankowy.

W sytuacji, gdy kredyt złotowy był dużo droższy od frankowego, a banki zapewniały, że  kredyt CHF jest całkowicie bezpieczny, wiele osób zdecydowało się na zmianę kredytu.

Sam aneks do umowy to zwykle wklejenie do umowy zapisków znanych z kredytów CHF, w których banki odwoływały się do swojej tabeli kursowej, a nie do neutralnych wskaźników kursów walutowych. W takim wypadku można uznać, że jest to klauzula niedozwolona, która powinna zostać usunięta z umowy, co skutkuje anulowaniem całego aneksu przewalutowującego kredyt do franka.

Czytaj także: Całkowity koszt ugody frankowej w 2023 roku

Anulowanie aneksu przewalutowującego kredyt złotowy do frankowego

Jeżeli aneks zawiera niedozwolone zapisy, podobne do tych w kredytach frankowych, to można go unieważnić. W przypadku rozwiązania aneksu kredyt powróci do postaci złotowej. 

Więcej na temat samego stwierdzenia nieważności umowy i jego skutkach można przeczytać w artykule: Skutki Unieważnienia umowy kredytu frankowego w 2023 roku.

Jeżeli chcesz poznać szczegóły, skonsultuj swój kredyt z adwokatem od spraw frankowych. Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM