ukryte koszty kredytu

Ukryte koszty kredytu (koszty okołokredytowe) jak się ich pozbyć

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu, należy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty tzw.ukryte koszty kredytu lub koszty okołokredytowe. Oprócz tego, że kredyt jest oprocentowany stawką WIBOR/LIBOR/SARON/WIRON i marżą banku, istnieje szereg dodatkowych opłat, na które banki naciągają klientów. W zależności od umowy z bankiem można w niej znaleźć wiele ukrytych kosztów:

  • prowizję za udzielenie kredytu;
  • ubezpieczenie na wypadek utraty pracy (mimo że kredytobiorca je opłaca to nie ma z tego tytułu żadnych korzyści);
  • ubezpieczenie na wypadek śmierci;
  • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (kolejna opłata, z której kredytobiorca nie ma korzyści);
  • opłata za wcześniejszą spłatę kredytu;
  • wycenę nieruchomości;
  • koszty notarialne;

W przypadku uzyskania prawomocnego wyroku Sądu stwierdzającego nieważność umowy kredytowej bank musi zwrócić kredytobiorcy nie tylko wszystkie wpłacone przez niego raty, ale także wszystkie koszty okołokredytowe.

Czytaj także: Pomoc Frankowiczom Getin Bank – kancelaria Rajkowska

Kredyty frankowe - koszty walutowe

W przypadku kredytów frankowych dodatkowymi kosztami, jakie ponosili kredytobiorcy był swap walutowy. Swap walutowy to różnica pomiędzy kursem CHF do PLN podczas jego kupna i sprzedaży. Banki, by maksymalizować zyski, zwiększały swap walutowy — dokonywały zamiany PLN na CHF po zawyżonym kursie, co jest jedną z podstaw do pozwania banku.

Frankowicze wygrywają ponad 98% spraw frankowych. W przypadku wygranej z bankiem mogą dużo zyskać i mieć tzw. darmowy kredyt. Jeżeli chcesz pozwać bank, skontaktuj się z adwokatem, zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM