Ubezpieczenia niskiego wkładu własnego

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, a kredyt we franku

Na drodze sądowej Frankowicz może od banku odzyskać nie tylko nadpłacone raty, odsetki, prowizję bankowe i marże, wynikające z unieważnienia kredytu we frankach, ale również ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (UNWW). Ubezpieczenia niskiego wkładu własnego naruszają interesy konsumenta, podobnie jak klauzule niedozwolone w kredytach frankowych. W założeniu UNWW miało przynosić korzyści zarówno bankom jak i kredytobiorcą. Jednak jak w wielu podobnych przypadkach, na UNWW zyskiwał tylko bank, który zabezpieczał się przed faktem, że kredytobiorca ma niewystarczający wkład własny, co może się w przyszłości przełożyć na problemy ze spłatą kredytu, podczas gdy Frankowicz oprócz poniesionych kosztów nie zyskiwał nic. Był to więc kolejny sposób banków na zwiększanie swoich zysków, kosztem pieniędzy kredytobiorcy. Jeżeli w trakcie zawierania umowy, bank nie poinformowała we właściwy sposób konsumenta, czym jest Ubezpieczenie Niskiego Wkładu Własnego, w jakich przypadkach może zostać użyte, jakie są konsekwencje zawarcia Ubezpieczenia, to Frankowicz, na drodze sądowej, z pomocą kancelarii adwokackiej, może je unieważnić.

Czytaj także: Wydział frankowy Sądu okręgowego w Warszawie

 

Ubezpieczenie Niskiego wkładu własnego w kredytach frankowych

Ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, są popularne we wszystkich rodzajach kredytów, jednak w przypadku kredytu frankowych, bardzo często brakowało w nich jednoznacznego określenia zasad, na jakich jest ono zawierane, czy nawet okresu trwania ubezpieczenia. Kredytobiorca nie miał też wpływu na wysokość ubezpieczenia, które bank ustalał na podstawie własnego uznania. W praktyce okazywało się, że przed zawarciem umowy Frankowicz nie był w stanie określić, jaką kwotę Ubezpieczenia niskiego wkładu własnego przyjdzie mu zapłacić.

Umowne ubezpieczenie niskiego wkładu własnego zostało już wielokrotnie uznane za klauzulę abuzywną np. w wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 06.11.2014 r. (V Ca 2187/14)

Sądy wielokrotnie podkreślały, że ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, nakładały na kredytobiorcę obowiązki, nie dając mu praktycznie nic w zamian. Zapisy w takich ubezpieczeniach jednoznacznie wskazują na dysproporcje praw i obowiązków na korzyść banku, naruszenie ochron interesów konsumenta oraz szereg innych nieprawidłowości, przez są one uznawane za niedozwolone i w związku z tym mogą zostać unieważnione podobnie jak kredyty we frankach.

Dodatkowo jeżeli kredytobiorca nie wywiązywał się ze swoich spłat, to ubezpieczyciel po wypłacie bankowi odszkodowania, mógł się od kredytobiorcy domagać zwrotu poniesionych kosztów — refinansowanie ubezpieczenia. W takich przypadkach sens ubezpieczenia niskiego wkładu własnego był żaden, ponieważ nie zyskując absolutnie nic, Frankowicz musiał ponieść dodatkowe koszta kredytu. 

Oprócz tego część banków przeliczała UNWW, na franka szwajcarskiego, dodatkowo zarabiając na spreadzie walutowym, tak jak w przypadku kredytów frankowych, co jest kolejnym przykładem niedozwolonego działania.

Kancelarie prawne pomogą w unieważnieniu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego

Jeżeli interesuje Cię unieważnienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, nie zwlekaj i zgłoś się do nas już dziś — zadzwoń lub wykorzystaj formularz kontaktowy na dole strony, lub na stronie głównej.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM