Tsue 12.10.2022

TSUE znowu o Frankowiczach – ustalenia z 12.10.2022

W dniu 12.10.2022 roku odbyła się kolejna z rozpraw przed TSUE (Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej). Tym razem TSUE miał wydać wyrok, czy w przypadku stwierdzenia nieważności umowy, bankom lub kredytobiorcą należy się opłata za korzystanie z kapitału. Warto bowiem dodać, że w kontrze do ataków, jakie banki przypuszczają na Frankowiczów, jeden z kredytobiorców pozwał bank o opłatę za korzystanie z jego kapitału — wpłacanych przez niego rat. Naszym zdaniem, opłata ta nie należy się bankom zgodnie z Dyrektywą 93/13. Przede wszystkim to banki są odpowiedzialne za wadliwą konstrukcję umowy i powinny ponieść tego konsekwencje, a nie przerzucać odpowiedzialność na kredytobiorców.

TSUE w sprawie Frankowiczów o bezumowne korzsytanie z kapitału

TSUE w sprawie Frankowiczów o bezumowne korzystanie z kapitału, miał wypowiedzieć się, ponieważ w sierpniu 2021 roku, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieście, zwrócił się z takim pytaniem — sygnatura sprawy C-520/21. Pytanie miało na celu rozwianie wszelkich wątpliwości w powyższej kwestii. Jak do tej pory, wszystkie pozwy o opłatę za korzystnie z kapitału, były przez Sądy oddalane jako bezzasadne. Przed rozprawą, takie samo stanowisko zajął polski rząd, UOKiK, Rzecznik Praw Obywatelskich, czy Prokurator Generalny. Sama sprawa C-520/21 dotyczy powództwa przeciwko Millennium Bankowi, ale będzie miała znaczenie dla wszystkich spraw frankowych. 

Czytaj także: mbank ugody frankowe – czy warto?

Rozprawa przed TSUE 12.10.2022 - dlaczego nie ma wyroku

Rozprawa przed TSUE z 12.10.2022 roku zaczęła się o godzinie 09:30. Trybunał rozpoczął od wysłuchania stron postępowania — pełnomocnika kredytobiorcy i banku Millennium. Do sprawy pisemne opinie załączyły również władze Polski i Portugalii. Do sprawy, popierając banki, przyłączył się niespodziewanie Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, choć wcześniej zapowiadał, że zachowa neutralność. Przewodniczący KNF, nie miał jednak argumentów poza tym, że brak opłaty dla banków za korzystanie z kapitału może wiązać się z problemami sektora finansowego w Polsce. Warto przypomnieć, że w Europie prawo stoi ponad ekonomią i banki będą musiały ponieść konsekwencje swoich nieuczciwych kredytów.

Niestety wyrok nie zapadł na rozprawie i został przesunięty w czasie.

Kiedy wyrok TSUE?

Przed publikacją orzeczenia TSUE, która prawdopodobnie nastąpi na wiosnę 2023 roku, wcześniej swoją opinię, 16 lutego 2023 roku przedstawi rzecznik Generalny TSUE, co świadczy o powadze, z jaką Trybunał podchodzi do zagadnienia. 

Spodziewamy się orzeczenia korzystnego dla Frankowiczów, które ostatecznie wytrąci bankom argument związany z opłatą za korzystanie z kapitału, który nagminnie stosują, by zniechęcać Frankowiczów do procesu.

W przypadku stwierdzania nieważności umów frankowych przez Sądy sprawa jest dość jasna — Frankowicze wygrywają prawie 98% swoich spraw, a nadchodzący wyrok nie będzie miał na to wpływu, dlatego nie warto czekać z pozwaniem banku.

 

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM