woman, work, office-4702060.jpg

TSUE po stronie Frankowiczów – wyrok z dnia 18.01.2024 r. w sprawie C-531/22

TSUE otworzyło 2024 rok kolejnym korzystnym dla Frankowiczów wyrokiem, choć dotyczy on specyficznej grupy kredytobiorców, mianowicie tych, przeciwko którym toczy się lub będzie toczyć w przyszłości postępowanie egzekucyjne,

W wyroku z 18 stycznia 2024 roku w sprawie o sygnaturze C-531/22, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dopuścił badanie nieuczciwych zapisów w kredytach frankowych z tzw. urzędu, gdy przeciwko kredytobiorcy, który zaprzestał spłaty rat kredytu, toczy się postępowanie egzekucyjne. Oznacza to, że nawet jeżeli kredytobiorca nie pozwał banku, ale toczy się przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, to  Sąd powinien sprawdzić, czy w umowie nie znajdują się niedozwolone klauzule. Jeżeli w umowie znajdą się nieuczciwe zapisy, umowa powinna zostać unieważniona, a bank może stracić prawo by domagać się od dłużnika jakichkolwiek należności.

Oczywiście każda taka sprawa wiąże się z dużą ilością zawiłości prawnych dlatego nie warto czekać, aż sprawy rozstrzygną się same i należy skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika od spraw frankowych.

Niemniej jednak wyrok TSUE z 18 stycznia 2024 roku to kolejne korzystne rozstrzygnięcie w sporze banków z Frankowiczami, które wyrównuje dysproporcję w prawach i obowiązkach, jakie spowodowane były występowaniem klauzul abuzywnych. To kolejny krok w stronę zmuszenia dużych instytucji finansowych do respektowania praw ochrony konsumenta.

Czytaj także: Pełnomocnik ds. kredytów CHF – nowa funkcja w Ministerstwie Sprawiedliwości

Pozwij bank z kancelarią Rajkowska

Jeżeli interesuje Cię stwierdzenie nieważności kredytu CHF i odzyskanie nadpłaconych rat kredytu, nie czekaj dłużej. Skontaktuj się z kancelarią Rajkowska, jedną z najbardziej doświadczonych kancelarii dla Frankowiczów w kraju i przekonaj się jak możemy Ci pomóc z Twoim kredytem.

Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony i poznaj ofertę kancelarii.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM