Szwajcaria podnosi stopy procentowe

Szwajcaria podnosi stopy procentowe – co to oznacza dla Frankowiczów ? 

Po blisko 15 latach Szwajcarski Bank Centralny zdecydował się na podniesienie stopy procentowej w celu walki z inflacją, która w Szwajcarii i tak wynosi zaledwie 2,9%. Główna stopa procentowa SNB została podniesiona o 50 pb.: z -0,75 proc. do -0,25 proc. Taką samą decyzję podjęto w przypadku stopy depozytowej. 

Decyzja banku centralnego będzie miała istotne konsekwencje dla Frankowiczów i wpłynie na wzrost raty na dwa sposoby:

  • Po pierwsze i najbardziej widoczne wzrośnie kurs franka szwajcarskiego, który po decyzji SNB wzrósł już o ponad 2 % do 4,60 zł, a wkrótce, jeżeli podwyżki będą kontynuowane może nawet dojść do 5 zł. Już w 2020 roku przewidywaliśmy wzrost kursu franka – o czym można przeczytać w artykule: czy kurs franka będzie rósł? – Lepiej odfrankuj kredyt !. Widmo kryzysu gospodarczego, który jest motorem do wzrostu notowań szwajcarskiej waluty, staje się coraz bardziej realne — pogłębiane przez toczącą się wojnę. 
  • Po drugie wskaźnik SARON (który zastąpił LIBOR), odpowiednik WIBORu w kredytach złotowych, również wzrośnie, przez co zwiększy się oprocentowanie kredytów.  

Frankowicze mogą więc znaleźć się niedługo w podobnej sytuacji jak złotówkowicze — wzrost stóp procentowych, spowoduje wzrost raty. Szwajcaria raczej nie będzie podnosiła stóp procentowych do znanych w Polsce poziomów, ale każda podwyżka, nawet nieznaczna i tak spowoduje umacnianie się  CHF i niewspółmierny wzrost wysokości raty.

Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest pozwanie banku o kredyt we frankach i jego unieważnienie, zanim Szwajcaria znów podniesie stopy procentowe. O korzyściach z takiego postępowania można przeczytać: tutaj: Ile można zyskać wygrywając w Sądzie sprawę o kredyt frankowy – symulacja i obliczenia.

Kancelaria Rajkowska, to kancelaria dostosowana do potrzeb Frankowiczów.

Jeżeli interesuje Cię unieważnienie kredytu we frankach, nie zwlekaj i zgłoś się do nas już dziś — zadzwoń lub wykorzystaj formularz kontaktowy na dole strony, lub na stronie głównej.

Czytaj także: Zabezpieczenie roszczenia – Czy Frankowicze nie muszą spłacać rat po pozwaniu banku?

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM