W lipcu 2023 roku Sejm uchwalił nowelizację kpc (kodeksu postępowania cywilnego), co może pomóc przyspieszyć toczące się sprawy frankowe.
Od tej pory, sprawy apelacyjne mogą być rozpatrywane w składach jednoosobowych, przy wartości przedmiotu sporu niższej od 1 mln. Szerszy skład będzie potrzebny tylko w sprawach zawiłych, będących precedensem.
Doręczenia mogą się teraz odbywać się przez portal Sądowy, w którym wszyscy adwokaci, radcowie prawni, rzecznicy patentowi i biegli sądowi będą mieć obowiązek posiadania konta.
Dodatkowo rozprawy zdalne przestaną być rozwiązaniem tymczasowym i na stałe wejdą do powszechnego użytkowania. Dzięki temu wielu Frankowiczów dalej będzie mogło zeznawać zdalnie i uczestniczyć w rozprawie na odległość, bez konieczności dojazdów.
Czytaj także: Ukryte koszty kredytu (koszty okołokredytowe) jak się ich pozbyć
Co dalej?
Choć proponowane rozwiązania są bardzo korzystne i na pewno wpłyną pozytywnie na szybkość przebiegu spraw frankowych, to niestety w Polskich Sądach jest już ponad 110 tysięcy spraw o kredyty we frankach. Liczba ta systematycznie się powiększa i w ciągu najbliższych kwartałów może nawet osiągnąć 200 tysięcy. Mimo nowelizacji kpc będzie to liczba, która sprawi, że czas trwania nowych spraw frankowych znacząco się wydłuży.
Dlatego lepiej nie czekać dłużej i jak najszybciej pozwać bank, zanim kolejka do rozpatrzenia sprawy jeszcze wzrośnie.
Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony, a kancelaria przedstawi Ci ofertę współpracy.
Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF
Dane Kontaktowe
SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM
-
Braniborska 2/10
53-680 Wrocław -
Chłodna 22a/lok. 9 (po umówieniu wizyty)
00-891 Warszawa - 513 831 091