Sprawy frankowe przyspieszą

Sprawy frankowe przyśpieszą – nowelizacja kpc

W lipcu 2023 roku Sejm uchwalił nowelizację kpc (kodeksu postępowania cywilnego), co może pomóc przyspieszyć toczące się sprawy frankowe.

Od tej pory, sprawy apelacyjne mogą być rozpatrywane w składach jednoosobowych, przy wartości przedmiotu sporu niższej od 1 mln. Szerszy skład będzie potrzebny tylko w sprawach zawiłych, będących precedensem.

Doręczenia mogą się teraz odbywać się przez portal Sądowy, w którym wszyscy adwokaci, radcowie prawni, rzecznicy patentowi i biegli sądowi będą mieć obowiązek posiadania konta.

Dodatkowo rozprawy zdalne przestaną być rozwiązaniem tymczasowym i na stałe wejdą do powszechnego użytkowania. Dzięki temu wielu Frankowiczów dalej będzie mogło zeznawać zdalnie i uczestniczyć w rozprawie na odległość, bez konieczności dojazdów.

Czytaj także: Ukryte koszty kredytu (koszty okołokredytowe) jak się ich pozbyć

Co dalej?

Choć proponowane rozwiązania są bardzo korzystne i na pewno wpłyną pozytywnie na szybkość przebiegu spraw frankowych, to niestety w Polskich Sądach jest już ponad 110 tysięcy spraw o kredyty we frankach. Liczba ta systematycznie się powiększa i w ciągu najbliższych kwartałów może nawet osiągnąć 200 tysięcy. Mimo nowelizacji kpc będzie to liczba, która sprawi, że czas trwania nowych spraw frankowych znacząco się wydłuży.

Dlatego lepiej nie czekać dłużej i jak najszybciej pozwać bank, zanim kolejka do rozpatrzenia sprawy jeszcze wzrośnie. 

Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony, a kancelaria przedstawi Ci ofertę współpracy.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM