Santander Bank Polska (BZ WBK) proponuje nowe ugody frankowe kredytobiorcą, na zasadach zbliżonych do tych proponowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego jednak obecnie, po wyrokach TSUE nie opłaca się ich podpisywać. Frankowicze mogą odzyskać znacznie więcej wygrywając sprawę w Sądzie, a obecnie wygrywają aż 98% ze spraw przeciwko Santander Bank Polska.
Santander Bank na dobre ruszył z programem ugód dla Frankowiczów, zgodnie z modelem zaproponowanym przez szefa KNF, podpisując ponad 10 tysięcy ugód w 2023 roku. Bank proponuje ugody, tym którzy wcześniej go pozwali. Frankowicze także mogą zgłosić chęć wzięcia udziału w programie ugód przez telefon na infolinii banku lub przez wniosek on-line. Oferta dotyczy także osób, które kiedyś odrzuciły już ofertę ugodową banku.
Umowy w Santander Banku, a także BZ WBK, który został przez niego wchłonięty, to kredyty indeksowane kursem CHF, które są źle skonstruowane i zawierają bardzo dużo klauzul niedozwolonych, które są podstawą do stwierdzenia nieważności całej umowy. Niedozwolone zapisy znajdują się także w regulaminie kredytu i stosunkowo łatwo można je podważyć. Ugoda to zaledwie 20-30% korzyści, jakie niesie ze sobą wygrana z bankiem, dlatego warto przemyśleć czy opłaca się ją podpisać, szczególnie po ostatnich wyrokach TSUE.
Czytaj także: Ugody frankowe z bankami w 2024 przestają mieć jakikolwiek sens
Dlaczego ugody z Santander Bank Polska tracą sens po TSUE?
Każdy bank przyjął indywidualną strategię walki z Frankowiczami. O ile na początku wszystkie banki próbowały wmówić opinii publicznej, że to nie ich wina, że umowa jest źle skonstruowana i są w niej zapisy niedozwolone prawem Unii Europejskiej, o tyle w miarę upływu czasu podejście banków się zmieniło. Nie jest to jednak zmiana wynikająca z autorefleksji, ale strategia obliczona na odniesienie jak najmniejszej straty. W tę politykę wpisuje się także Santander Bank, który zaczął oferować ugody, dopiero gdy przegrywa 98% spraw sądowych.
Ugody zaproponowane przez bank, nie są jedna zbyt korzystne. Na podstawie modelu zaproponowanego przez KNF Frankowicze są w stanie odzyskać tylko 20-30% kwoty, jaką uzyskaliby od banku wygrywając sprawę frankową więc jest to co najmniej mało uczciwa propozycja. Dużym problemem jest fakt, że kredyt po przewalutowaniu, zostaje oprocentowany zmienną stawką procentową WIBOR, okazuje się więc, że ryzyko walutowe zostaje zastąpione przez ryzyko zmiennej stopy procentowej. Frankowicz może wprawdzie wybrać stałe oprocentowanie kredytu, ale jest ono na poziomie 7-8 % co czyni je zupełnie nieopłacalnym. Wysokie oprocentowanie kredytów pochłania zyski płynące z ich przewalutowania i okazuje się, że raty kredytów frankowych i złotowych po ich przewalutowaniu, zgodnie z ugodą, są na podobnym poziomie. Prawdziwym wygranym jest wtedy bank, ponieważ za cenę 20-30% rozwiązuje “problem Frankowiczów”. Banki przegrywają obecnie 98% swoich spraw więc masowe ugody to dziesiątki miliardów, jakie uda im się zatrzymać.
W przypadku Santander Bank Polska (BZ WBK) trudno doradzić komuś, by podpisał ugodę frankową. Po wyrokach TSUE Frankowicze po wygranej z bankiem (na którą mają 98% szans), otrzymują przecież darmowy kredyt hipoteczny — muszą oddać tylko wypłacony kapitał bez marż, odsetek, prowizji i przewalutowania do kursu franka — jedynie kwotę kredytu z dnia jego wypłaty w polskich złotych, co czyni takie rozwiązanie całkowicie bezkonkurencyjnym. Dodatkowo Frankowicze już wkrótce będą mogli liczyć na dodatkowy zysk tytułem ustawowych odsetek od kredytów frankowych.
Oczywiście ugody frankowe mogą być korzystne w pewnych przypadkach — np. gdy kredyt hipoteczny był niewielki, możliwe jest, że pozwanie banku, po odliczeniu kosztów kancelarii będzie mało opłacalne, ale mówimy tu o wąskim gronie najmniejszych kredytów.
Czy można negocjować ugodę dla Frankowiczów w Santander Bank?
Dotychczasowe doświadczenie z ugodami frankowymi podpowiada, że ugodę można negocjować z każdym bankiem, dlatego w przypadku Santander Banku, zapewne będzie tak samo. Co ciekawe, najlepsze propozycje ugód, dostaję zazwyczaj klienci, którzy już pozwali bank albo których postępowanie już się toczy. W takich przypadkach banki skłonne są nawet oferować sumę korzyści na poziomie 50% tego co Frankowicz mógłby uzyskać wygrywając z bankiem, ale większość Frankowiczów, która jest już na tym etapie sprawy, wiedząc, że 98% spraw kończy się wygraną, woli wziąć na siebie stosunkowo małe ryzyko i zawalczyć o całą pulę, choć oczywiście jest to kwestia indywidualna każdego Frankowicza. Santander dopuszcza także udział mediatora Sądowego w negocjacjach ugody, ale wskazuje, że nie jest on wymagany.
Tak jak wspominaliśmy wcześniej, ugody frankowe polegają na przewalutowaniu kredytu np. po kursie 3,20 CHF do PLN, ale przy jednoczesnej zmianie oprocentowania LIBOR (SARON) na WIBOR. Wzrost oprocentowania o 5 procent nie brzmi groźnie, ale złotówkowicze przekonali się już, że de facto oznacza to podwojenie rat kredytu. Dlatego w przypadku ugody, Frankowicze zyskują tylko 20-30% tego co wygraliby od banku. Korzystny wyrok oznacza bowiem, że stosowana jest tzw. “sankcja darmowego kredytu” jako kara za stosowanie przez bank niedozwolonych zapisów w umowie. Bank musi oddać wszystkie wpłacone do niego raty, a następnie Frankowicz musi oddać tylko i wyłącznie pożyczoną kwotę w polskich złotych, z dnia wypłaty kredytu. Bardzo często okaże się więc, że rzetelnie spłacając zawyżone raty, oddał już do banku więcej niż pożyczył i może teraz cieszyć się z finansowej wolności.
Wielu Frankowiczów, którzy pospiesznie podpisali ugodę frankową, teraz szuka sposobu jak ją wypowiedzieć, dlatego lepiej przed podpisaniem dokumentów przesłanych przez bank, zasięgnąć opinii adwokata.
Pozwanie banku z kancelarią prawną Rajkowska
Jeżeli interesuje Cię unieważnienie kredytu frankowego i chcesz odzyskać swoje pieniądze, nie czekaj dłużej. Skontaktuj się z jedną z najbardziej doświadczonych kancelarii frankowych w kraju – kancelarią prawną Rajkowska.
Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.
Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF
Dane Kontaktowe
SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM
-
Braniborska 2/10
53-680 Wrocław -
Chłodna 22a/lok. 9 (po umówieniu wizyty)
00-891 Warszawa - 513 831 091