Sankcja kredytu darmowego

Sankcja kredytu darmowego w przypadku kredytów konsumenckich

Sankcja kredytu darmowego to kara, jaka nakładana jest na pożyczkodawcę za wykorzystywanie w umowie niedozwolonych zapisów, narażających klientów na niewspółmierne koszty kredytu. By sankcja kredytu darmowego mogła zostać użyta, spełnione muszą być następujące warunki:

  • Kwota pożyczki nie może przekraczać 255 tysięcy złotych;
  • Umowa została zawarta po 18.12.2011 roku;
  • W umowie znajdują się zapisy sprzeczne z ustawą o kredycie konsumenckim;

Skutkiem zastosowania przez Sąd Sankcji Kredytu Darmowego jest likwidacja marż i odsetek, które stanowią zysk pożyczkodawcy. Kredytobiorca będzie musiał jedynie oddać kapitał kredytu tzn., jeżeli pożyczył 48 tysięcy na 2 lata, to będzie musiał oddawać 2 tys. miesięcznie, podczas gdy w przypadku standardowej umowy musiałby często płacić nawet i 3 tysięczną ratę w wyniku konieczności spłaty odsetek.

Trzeba się jednak śpieszyć, sankcja kredytu darmowego może zostać zastosowana dla aktywnych kredytów lub kredytów już spłaconych, ale tylko jeżeli od spłaty ostatniej raty nie minął więcej niż rok.

Czytaj także: TSUE w sprawie C-488/23 – waloryzacja kapitału nie należy się bankom

Sankcja kredytu darmowego - kancelaria prawna

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy możesz skorzystać z sankcji kredytu darmowego i zmniejszyć spłacana ratę kredytu lub odzyskać od banku nadpłaconą kwotę, zgłoś się do kancelarii prawnej Rajkowska.

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM