Rezerwy na kredyty frankowe

Banki zwiększają rezerwy na kredyty frankowe

Po kolejnych orzeczeniach TSUE i polskich Sądów, które sprawiły, że Frankowicze wygrywają ponad 98% swoich spraw, banki drastycznie zwiększają rezerwy na poczet przegranych spraw frankowych. Obecnie w Sądach jest ponad 100 tysięcy spraw frankowych, a liczba to może wzrosnąć nawet dwukrotnie w najbliższym czasie. 

Rezerwy to kluczowy element stabilności sektora bankowego. Są to środki, które banki gromadzą, aby zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi stratami i utratą płynności. Zwiększenie rezerw na kredyty frankowe przez banki jest próbą minimalizacji ryzyka i zabezpieczenia przed nadchodzącymi trudnościami finansowymi. Nie oznacza to jednak wyższych rat dla kredytobiorców, ale może wpłynąć na przyszłą politykę kredytową banków i wzrost cen ich podstawowych usług, które dotychczas często były darmowe.

15 czerwca 2023 roku zapadnie kolejny wyrok TSUE w sprawie korzystania z kapitału

Rezerwy na kredyty frankowe w liczbach

Rezerwy na poczet kredytów frankowych, po I kwartale 2023 roku wynosiły około 33 mld złotych. Rezerwy przyrastają w tempie około 3-4mld na kwartał.

PKO BP SA, 8,3 mld zł.
mBank SA,  6,4 mld zł.
Bank Millennium SA – 5,4 mld zł.
Santander Bank Polska SA – 3,6 mld zł.
Banku BPH SA, 3 mld zł.
Bank Pekao SA – 2,1 mld zł.
BNP Paribas SA – 1,9 mld zł.
ING Bank Śląski SA – 0,6 mld zł.
Bank Ochrony Środowiska SA – 0,5 mld zł.
Raiffeisen Bank International AG. 0,2 mld zł.

Jeżeli Frankowicze po wyrokach TSUE, zaczną masowo pozywać banki to będą one potrzebowały dużo większych rezerw — od 30 do 60 mld złotych, na szczęście dla banków, koszty związane z przegranymi sprawami frankowymi, rozkładają się w czasie, inaczej żaden bank nie mógłby poradzić sobie z finansowymi konsekwencjami przegranych spraw. 

Pozwij bank o kredyt CHF

Jeżeli chcesz pozbyć się kredytu frankowego raz na zawsze, nie czekaj, zadzwoń lub skorzystaj z formularza zgłoszeniowego na dole strony.

Kancelaria Rajkowska to doświadczona kancelaria, od wielu lat zajmująca się tylko i wyłącznie unieważnianiem kredytów CHF.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM