graph, growth, finance-163509.jpg

Co to jest rating banku i czy wpływa na sprawy frankowe?

Rating jest terminem związanym z ekonomią i oznacza ocenę ryzyka kredytowego emitenta, czyli jego zdolność do spłaty zobowiązań krótko, średnio i długoterminowych. Rating banku, to zdolność banku do regulowania jego obecnych i przyszłych zobowiązań. Ratingi wydawane są przez międzynarodowe korporacje, specjalizujące się w ocenie wiarygodności różnych instytucji, a nawet rządów krajów. Im wyższy rating, tym wyższa wiarygodność organizacji, a co za tym idzie, dostęp do stabilnego i przede wszystkim tańszego finansowania.

W wyniku decyzji TSUE, banki w Polsce, muszą przeznaczyć dziesiątki miliardów złotych na pokrycie tzw. ryzyka frankowego, czyli na poczet spłaty zobowiązań wobec Frankowiczów, po przegranych procesach. Dla niektórych banków znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej już wcześniej oznacza to drenaż rezerw finansowych i zmniejszenie płynności, co skutkować będzie obniżonym ratingami wiarygodności, które mogą doprowadzić do dalszego wzrostu kosztów obrotu pieniędzmi, a konsekwencją tego cyklu, może być nawet bankructwo. Najbardziej narażone na ten scenariusz są Millennium Bank oraz mBank, które udzieliły bardzo dużo kredytów we frankach. 

Obecnie, w wyniku podwyższonych stóp procentowych, banki notują jednak rekordowe zyski i być może wystarczą one na pokrycie kosztów kredytów frankowych bez obniżenia ich ratingu — oceny wiarygodności.

Sam rating banku nie wpływa w żaden sposób na wynik spraw frankowych, choć przy szybkim spadku ratingu, warto jak najszybciej pozwać bank, ponieważ może to być zwiastun zbliżającego się bankructwa, które utrudni odzyskanie wierzytelności i zaowocuje tym, że sprawa frankowa zamieni się w postępowanie upadłościowe i będzie trwała znacznie dłużej.

Czytaj także: Rozliczenie z bankiem po wyroku

Pozwanie banku - kancelaria

Jeżeli chcesz pozwać bank o kredyt we frankach, nie czekaj dłużej. Przyszłość jest nieprzewidywalna, a kłopoty finansowe banków, mogą sprawić, że będziesz miał problemy z odzyskanie pieniędzy z nadpłaconych rat.

Skontaktuj się z adwokatem i odkryj, jakie masz szansę na wygraną z bankiem i ile pieniędzy możesz odzyskać.

Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM