Raiffeisen Bank kredyty we frankach udzielał na masową skalę, a teraz musi liczyć się z ogromnymi kosztami przegranych spraw frankowych. Frankowicze coraz liczniej wygrywają, a Raiffeisen Bank jest proporcjonalnie jednym z najbardziej obciążonych hipotekami frankowymi bankiem. Ze względu na liczne kredyty frankowe są małe szanse na propozycje sensownych ugód ze strony banku – byłyby one dla niego zbyt kosztowne. Część aktywów Raiffeisen Bank, przejął po Polbanku, ale są to kredyty innego typu, o których więcej można przeczytać tutaj: Polbank kredyty frankowe.
Kredyt we frankach w Raiffeisen Bank to typowy kredyt denominowany, gdzie wypłata kredytu i spłata jego rat następuje w polskim złotym, a saldo zadłużenia klienta jest wyrażone we franku szwajcarskim. W umowie kredytowej Raiffeisen banku, można znaleźć kilka niedozwolonych klauzul, które sprawiają, że możliwe jest pozwanie banku i uzyskanie unieważnienia kredytu lub jego odfrankowanie.
Raiffeisen Bank kredyt we frankach - przykłady klauzul abuzywnych
W Raiffeisen banku, kredyt we frankach był nie tylko wypłacany po kursie kupna, jednostronnie ustalanym przez bank, ale również oprocentowane kredytu zależało tylko i wyłącznie od banku. W umowach frankowych można znaleźć zapisy, według których oprocentowanie może ulec zmianie, gdy zmieni się stop referencyjna waluty, ale nie musi. To znaczy, że w zależności od swojej korzyści bank może sugerować się zmieniającą stawką LIBOR3M albo i nie. Wyrażenie salda długu we frankach szwajcarskich, przy wypłacie kredytu w złotych, rodzi także wątpliwości, czy bank w ogóle franka szwajcarskiego posiadał, czy nie jest on tylko wirtualnym zapisem. Pewne jest natomiast to, że jedyną osobą obarczoną ryzykiem zmiany kursu waluty i stopy procentowej był konsument. W umowach można znaleźć także fragmenty, według których kredyt we frankach w Raiffeisen Banku, musiał być spłacany po kursie sprzedaży, również samowolnie ustalanym przez bank.
Powyższe zapisy sprawiają, że rażąco naruszony został interes klienta, wystąpiła dysproporcja obowiązków kredytodawcy i kredytobiorcy i naruszenie dobrych obyczajów, co czyni klauzule niedozwolonymi z punktu widzenia prawa. W 2022 roku orzecznictwo jest bardzo korzystne dla Frankowiczów, którzy wygrywają zdecydowaną większość spraw.
Czytaj także ostatni wpis na blogu: BNP Paribas kredyt frankowy
Raiffeisen Bank kredyt frankowy – co dalej?
Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF
Dane Kontaktowe
SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM
- Braniborska 2/10
53-680 Wrocław - Chłodna 22a/lok. 9 (po umówieniu wizyty)
00-891 Warszawa - 513 831 091