Raiffeisen Bank kredyt we frankach

Raiffeisen Bank kredyt we frankach

Raiffeisen Bank kredyty we frankach udzielał na masową skalę, a teraz musi liczyć się z ogromnymi kosztami przegranych spraw frankowych. Frankowicze coraz liczniej wygrywają, a Raiffeisen Bank jest proporcjonalnie jednym z najbardziej obciążonych hipotekami frankowymi bankiem. Ze względu na liczne kredyty frankowe są małe szanse na propozycje sensownych ugód ze strony banku – byłyby one dla niego zbyt kosztowne. Część aktywów Raiffeisen Bank, przejął po Polbanku, ale są to kredyty innego typu, o których więcej można przeczytać tutaj: Polbank kredyty frankowe.

Kredyt we frankach w Raiffeisen Bank to typowy kredyt denominowany, gdzie wypłata kredytu i spłata jego rat następuje w polskim złotym, a saldo zadłużenia klienta jest wyrażone we franku szwajcarskim. W umowie kredytowej Raiffeisen banku, można znaleźć kilka niedozwolonych klauzul, które sprawiają, że możliwe jest pozwanie banku i uzyskanie unieważnienia kredytu lub jego odfrankowanie.

Raiffeisen Bank kredyt we frankach - przykłady klauzul abuzywnych

W Raiffeisen banku, kredyt we frankach był nie tylko wypłacany po kursie kupna, jednostronnie ustalanym przez bank, ale również oprocentowane kredytu zależało tylko i wyłącznie od banku. W umowach frankowych można znaleźć zapisy, według których oprocentowanie może ulec zmianie, gdy zmieni się stop referencyjna waluty, ale nie musi. To znaczy, że w zależności od swojej korzyści bank może sugerować się zmieniającą stawką LIBOR3M albo i nie. Wyrażenie salda długu we frankach szwajcarskich, przy wypłacie kredytu w złotych, rodzi także wątpliwości, czy bank w ogóle franka szwajcarskiego posiadał, czy nie jest on tylko wirtualnym zapisem. Pewne jest natomiast to, że jedyną osobą obarczoną ryzykiem zmiany kursu waluty i stopy procentowej był konsument. W umowach można znaleźć także fragmenty, według których kredyt we frankach w Raiffeisen Banku, musiał być spłacany po kursie sprzedaży, również samowolnie ustalanym przez bank. 

Powyższe zapisy sprawiają, że rażąco naruszony został interes klienta, wystąpiła dysproporcja obowiązków kredytodawcy i kredytobiorcy i naruszenie dobrych obyczajów, co czyni klauzule niedozwolonymi z punktu widzenia prawa. W 2022 roku orzecznictwo jest bardzo korzystne dla Frankowiczów, którzy wygrywają zdecydowaną większość spraw.

Czytaj także ostatni wpis na blogu: BNP Paribas kredyt frankowy

Raiffeisen Bank kredyt frankowy – co dalej?

Kredyty frankowe w Raiffeisen Bank, bardzo często różniły się od siebie sposobem konstrukcji umowy i znajdującymi się w niej zapisami, przez co bardzo ważne jest, aby sprawie przyjrzał się doświadczony w sprawach frankowych prawnik. Jeżeli chcesz uniewaznić swój kredyt we frankach, skorzystaj z formularza na dole strony lub stronie głównej. Możesz także zadzwonić. Adwokat poprosi Cię o przesłanie umowy kredytu frankowego i przeanalizuje ją pod kątem występowanie w niej niedozwolonych klauzul, wysokości roszczeń i szansy na wygraną z bankiem. Przedstawi także ofertę współpracy z kancelarią.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM