WIBOR TSUE

Pytanie dotyczące WIBOR w Trybunale Sprawiedliwości UE

Jeżeli chodzi o legalność zastosowania WIBOR w umowach kredytów złotowych mamy obecnie do czynienia z zażartą dyskusją na ten temat. na chwilę obecną większość spraw kończy się jednak wyrokiem korzystnym dla banków. Czy trend ten może ulec zmianie?

Sąd w Częstochowie nie czekając na innych zwrócił się z pytaniem do TSUE. Warto dodać, że to właśnie TSUE w 2019 roku odwróciło szalę na korzyść Frankowiczów, sprawiając, że zaczęli wygrywać z bankami aż w 97% przypadków.

Pytanie Sądu opiera się o dyrektywę 93/13/EWG (ta samą co w sprawach frankowych). Sąd pyta, czy brak odpowiedniego poinformowania konsumenta o ryzyku związanym ze zmienną stopą procentową oraz sposobie ustalania stawki WIBOR (arbitralnie ustalanego przez banki, bez odniesienia do sytuacji rynkowej), są dostateczną podstawą do uznania klauzul za nieuczciwe, tym bardziej że banki często nie oferowały żadnej alternatywy, w postaci kredytów ze stałym oprocentowaniem.

Decyzji TSUE spodziewamy się jeszcze w 2024 roku. Jeżeli będzie negatywna, tylko mały odsetek kredytobiorców będzie mógł liczyć na unieważnienie umowy, ponieważ istnieją umowy tak skonstruowane, że są abuzywne, bez względu na obecność w nich wskaźnika WIBOR.

Jeśli jednak TSUE przyzna rację kredytobiorcom złotowym, to banki może czekać kolejna fala pozwów, dużo silniejsza od tej związanej z Frankowiczami, ponieważ kredytobiorcy będą mieli dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych do odzyskania.

Czytaj także: Reforma wydziału frankowego w Warszawie. Czy sprawy frankowe przyśpieszą?

Co przyniesie przyszłość?

Na chwilę obecną pozostaje nic innego jak czekać. Argumenty związane z abuzywnością WIBOR w świetle prawa są jak najbardziej realne i zasadne jednak konsekwencje, jakie może to nieść dla gospodarki kraju z pewnością też będzie argumentem w tej sprawie.

Obecnie tylko Frankowicze mogą pozwać bank o kredyt frankowy z 97% szansą na wygraną.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM