przewalutowanie kredytu we frankach

Przewalutowanie kredytu we frankach – czy to się opłaca w 2023? 

Kredyty we frankach są utrapieniem setek tysięcy Polaków, dlatego wielu Frankowiczów, zadaje sobie pytanie, czy można coś zrobić z kredytem? Frankowicze często szukają sposobu na przewalutowanie kredytu, tak aby wrócił on do postaci złotowej. Wiąże się to z faktem, że kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego od lat rośnie, a w obliczu epidemii oraz wojny w Ukrainie, proces ten jeszcze bardziej przyspieszył.

Przewalutowanie kredytu może odbyć się na wniosek kredytobiorcy, ale dziś, gdy kurs franka bije kolejne rekordy, paradoksalnie się to nie opłaca. Dzieje się tak, ponieważ im silniejszy frank, tym większe będzie zadłużenie w polskim złotym — prawdopodobnie nawet większe niż w momencie zaciągnięcia kredytu i to w dodatku oprocentowane znacznie wyżej (polska stopa procentowa jest ponad 6% wyższa od szwajcarskiej)

Przewalutowanie kredytu we frankach nie jest więc skutecznym rozwiązaniem, ponieważ rata kredytu znacząco wzrośnie, a w dodatku zalegalizuje to  niejako niedozwolone klauzule zawarte w kredycie.

Właśnie ze względu na to, że kredyty we frankach zawierają niedozwolone klauzule, opłaca się pozwać bank. W takim przypadku umowa zostanie potraktowana jako nigdy nieobowiązująca. Bank będzie musiał oddać wszystkie wpłacone raty, a następnie Frankowicz będzie musiał oddać tylko wypłaconą kwotę kredytu, bez marż, odsetek i prowizji. Dzięki takiemu rozliczeniu się z bankiem, w większości przypadków, gdy Frankowicz rzetelnie spłacał raty, okaże się, że jego kredyt ju przestał istnieć, a on może się cieszyć wolnością finansową. 

Kancelaria Frankowa

Przewalutowanie kredytu we frankach - czy się opłaca?

Przewalutowanie kredytu we frankach już dawno przestało być dla Frankowiczów opłacalne, ponieważ oprocentowanie kredytu znacząco wzrośnie, co zniweluje pozbycie się z kredytu franka. Przewalutowanie kredytu wiąże się bowiem ze zmianą referencyjnej stawki oprocentowania LIBOR3M (SARON3M) na WIBOR3M.  Stopa procentowa kredytu wzrośnie więc o ponad 6 %, co w przypadku kredyotbiorców złotowych spowodowało wzrost ich raty ponad dwukrotnie. Zamiana wskaźnika oprocentowania z LIBOR3M na WIBOR3M, nie tylko sprawi, że rata od razu gwałtownie wzrośnie, ale także możliwy będzie jej dalszy wzrost, wraz z podnoszeniem przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) stóp procentowych. Obecnie przewalutowanie kredytu frankowego niektóre banki oferują w swoich propozycjach ugody, na które nie godzi się większość Frankowiczów. Przewalutowanie kredytu we frankach jest często mylone z odfrankowieniem kredytu i być może stąd zainteresowanie Frankowiczów tym tematem.

Przewalutowanie kredytu frankowego a odfrankowienie - czym się różnią

Przewalutowanie kredytu we frankach a odfrankowienie to dwie zupełnie odrębne sprawy. O cechach przewalutowania kredytu we frankach, pisane było powyżej. Odfrankowienie kredytu polega natomiast na zamianie go z postaci franka szwajcarskiego na złotówki, ale z pozostawieniem korzystnej stawki oprocentowania LIBOR3M, co daje nam w rezultacie najtańszy kredyt na rynku. Dodatkowo odfrankowienie kredytu, wiąże się z koniecznością zwrotu przez bank tzw. nadpłaty wynikającej ze wzrostu kursu franka szwajcarskiego w stosunku do tego z dnia podpisania umowy. Podsumowując, kredyt zostaje zamieniony na postać złotową, jest dalej spłacany, ale pozostaje oprocentowany stawką LIBOR3M. Wszystkie wcześniejsze nadpłaty wynikające z konieczności zamiany PLN na CHF, po kursie innym niż ten z dnia udzielenia kredytu zostają przez bank zwrócone.  Odfrankowienie kredytu ma też swoje wady – o ile przewalutowanie swoim klientom banki proponują w propozycjach ugody, o tyle o odfrankowieniu kredytu zadecydować musi Sąd.

Czytaj także: Kredyty Frankowe Jelenia Góra, pomoc Frankowiczom

Pozew przeciwko bankowi o odfrankowienie lub unieważnienie

Odfrankowienie kredyty przynosi Frankowiczowi szereg korzyści, ale nie każda umowa pasuje do “odfrankowienia”. Niektóre umowy frankowe, są tak bardzo zle skonstruowane, że jedynym wyjściem na pozbycię się kredytu jest unieważnienie umowy frankowej – co w wielu przypadkach może się okazać nawet korzystniejsze. 

Każda umowa frankowa jest skonstruowana w inny sposób, dlatego ważne jest, aby wcześniej zapoznał się z nią adwokat. 

Jeżeli chcesz odfrankowic lub unieważnić kredyt, zapraszamy do kontaktu z kancelarią poprzez formularz na dole strony lub stronę główną.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM