przewalutowanie kredytu we frankach

Przewalutowanie kredytu we frankach – czy to się jeszcze opłaca? 

Przewalutowanie kredytu we frankach już dawno przestało być dla Frankowiczów opłacalne. Po pierwsze, przewalutowanie kredytu frankowego polega na jego zamianie do postaci złotowej. Oznacza to, że w przypadku obecnego kursu franka szwajcarskiego, mimo wielu lat spłaty kredytu, saldo zadłużenia może być wciąż porównywalne do wartości nieruchomości. Po drugie, przewalutowanie kredytu wiąże się ze zmianą referencyjnej stawki oprocentowania LIBOR3M na WIBOR3M. Rosnące stopy procentowe, które powodują wzrost raty kredytu, są dziś tematem rozmów w wielu polskich domach. Zamiana wskaźnika oprocentowania z LIBOR3M na WIBOR3M, sprawi, że rata od razu gwałtownie wzrośnie i możliwy będzie jej dalszy wzrost, wraz z podnoszeniem przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) stóp procentowych. Obecnie przewalutowanie kredytu frankowego niektóre banki oferują w swoich propozycjach ugody, na które nie godzi się większość Frankowiczów. Przewalutowanie kredytu we frankach jest często mylone z odfrankowieniem kredytu i być może stąd zainteresowanie nim Frankowiczów.

Przewalutowanie kredytu frankowego a odfrankowienie - czym się różnią

Przewalutowanie kredytu we frankach a odfrankowienie to dwie zupełnie odrębne sprawy. O cechach przewalutowania kredytu we frankach, pisane było powyżej. Odfrankowienie kredytu polega natomiast na zamianie go z postaci franka szwajcarskiego na złotówki, ale z pozostawieniem korzystnej stawki oprocentowania LIBOR3M, co daje nam w rezultacie najtańszy kredyt na rynku. Dodatkowo odfrankowienie kredytu, wiąże się z koniecznością zwrotu przez bank tzw. nadpłaty wynikającej ze wzrostu kursu franka szwajcarskiego w stosunku do tego z dnia podpisania umowy. Podsumowując, kredyt zostaje zamieniony na postać złotową, jest dalej spłacany, ale pozostaje oprocentowany stawką LIBOR3M. Wszystkie wcześniejsze nadpłaty wynikające z konieczności zamiany PLN na CHF, po kursie innym niż ten z dnia udzielenia kredytu zostają przez bank zwrócone.  Odfrankowienie kredytu ma też swoje wady – o ile przewalutowanie swoim klientom banki proponują w propozycjach ugody, o tyle o odfrankowieniu kredytu zadecydować musi Sąd.

Czytaj także: Kredyty Frankowe Jelenia Góra, pomoc Frankowiczom

Przewalutowanie kredytu we frankach a pozew o odfrankowienie

Odfrankowienie kredyty przynosi Frankowiczowi szereg korzyści, ale nie każda umowa pasuje do “odfrankowienia”. Niektóre umowy frankowe, są tak bardzo zle skonstruowane, że jedynym wyjściem na pozbycię się kredytu jest unieważnienie umowy frankowej – co w wielu przypadkach może się okazać nawet korzystniejsze. Oczywiście każda umowa frankowa jest skonstruowana w inny sposób, dlatego ważne jest, aby wcześniej zapoznał się z nią adwokat. Jeżeli chcesz odfrankowic lub unieważnić kredyt, zapraszamy do kontaktu z kancelarią poprzez formularz na dole strony lub stronę główną.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM