ugoda frankowa z Millennium bankiem

Przewalutowanie kredytu CHF a ugoda frankowa z Millennium Bankiem

W ramach ugody frankowej Millennium Bank zgadza się na przewalutowanie kredytu w części pozostałej do spłaty na kredyt złotowy, po kursie oscylującym w okolicach 3,00 zł. O ile kurs przewalutowania na przestrzeni ostatnich miesięcy znacząco spadł (z ponad 3,50 zł), co niewątpliwie jest korzystne dla Frankowiczów, to sama ugoda frankowa z Millennium Bankiem pozostawia wiele do życzenia.

  • Po pierwsze przewalutowanie kredytu na złotowy dotyczy tylko pozostałego kredytu, Frankowicz nie odzyska więc nadpłaconych rat. 
  • Po drugie przewalutowanie kredytu wiąże się ze zmianą oprocentowania z LIBOR na WIBOR, czyli jego wzrostem o ponad 5%. Choć liczba ta nie wydaje się wielka, to okazuje się, że 5% wzrost stopy procentowej w Polsce w 2022 roku, sprawił, że raty kredytów złotowych wzrosły dwukrotnie.

Oznacza to, że Frankowicz pozbędzie się ryzyka związanego ze wzrostem kursu franka do złotego, ale zastąpi je ryzykiem wzrostu stopy procentowej, podczas gdy jego rata pozostała do spłaty, praktycznie nie ulegnie zmianie. Propozycje ugody frankowej są korzystne przede wszystkim dla banków, ponieważ podpisanie ugody z bankiem, uniemożliwia jego późniejsze pozwanie, a kolejne wyroki TSUE i polskich Sędziów, sprawiają, że Frankowicze wygrywają 98% swoich spraw.

Pozwanie Millennium Banku o kredyt frankowy

Najkorzystniejszym sposobem pozbycia się kredytu frankowego z Millennium Banku jest pozwanie banku i unieważnienie całej umowy. W takim przypadku umowę tratuje się jak nigdy niezwartą. Bank musi oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone przez niego raty, a następnie może wystąpić o zwrot wypłaconej kwoty kredytu (bez marż, odsetek, w polskich złotych z dnia wypłaty kredytu).

Oznacza to, że Frankowicz regularnie spłacający nieuczciwie zawyżone przez wzrost kursu franka raty, w wielu przypadkach taki kredyt już spłacił. Przeciwko bankom jest stosowana tzw. sankcja “darmowego kredytu”, jako kara za nieuczciwe zapisy w umowie. W przypadku wygrania z bankiem, a wygrywa 98% Frankowiczów, okaże się, że kredytobiorca miał dostęp do darmowego kredytu i nie musi się już martwić o wiecznie rosnące saldo zadłużenia. Staje się osobą bez kredytu, wolną finansowo.

Oczywiście takie orzecznictwo w Polskich Sądach, skutkuje wielomiliardowymi stratami wśród banków, dlatego robią one wszystko by wciskać Frankowiczom ugody, ponieważ na ugodzie banki tracą niewiele w porównaniu z przegraniem sprawy. Różnica wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych na każdym kredycie, co w przypadku łącznie 700 tysięcy udzielonych kredytów frankowych, może nawet zaważyć o być albo nie być niektórych banków. 

Banki są jednak same sobie winne, ponieważ to one odpowiadały za konstrukcję umowy frankowej i zawarcie w niej niedozwolonych zapisów.

Czytaj także: BNP Paribas, Fortis Bank, ugody frankowe czy pozwanie banku

Millennium Bank, czy pójdzie drogę Getin banku?

Millennium Bank jest proporcjonalnie jednym z najbardziej obciążonych kredytami frankowymi banków. Mimo tego jego wskaźniki płynności finansowej obecnie zachowują się w sposób z grubsza prawidłowy. Widać, że bank ma problemy finansowe i notuje straty, związane z wakacjami kredytowymi i miliardowymi rezerwami, na poczet przyszłych kredytów frankowych. Jeżeli Frankowicze z Millennium banku nie ruszą masowo pozywać bank, nie powinien on mieć większych problemów.

Istnieje jednak także czarny scenariusz, w którym bank może pójść drogą Getin Banku i ogłosić upadłość. Może się tak stać, np wtedy gdy Frankowicze masowo ruszą do Sądów, a Sądy przyśpieszą lub wtedy gdy TSUE wyda jeszcze korzystniejszy dla konsumentów wyrok, w którym stwierdzi, że bank musi oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone przez niego raty, podczas gdy roszczenie banku o wypłaconą kwotę kredytu, uległy przedawnienie.

Taki wyrok, także może zapaść, byłby jak najbardziej zgodny z przepisami odnośnie przedawnienia, natomiast wydaje się mało prawdopodobny ze względu na jego implikację -taki wyrok zachwiałby całym system finansowym Polski, 

Kancelaria Rajkowska - kompleksowe prowadzenie spraw frankowych

Jeżeli chcesz skonsultować swoją propozycję ugody lub pozwać banki, zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Kancelaria Rajkowska, to doświadczona kancelaria prawna od lat pomagająca Frankowiczom w pozbyciu się kredytu CHF.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM