KNF ustawa frankowa

KNF przygotował projekt ustawy frankowej, co dalej z kredytami CHF ?

Prezes KNF, wybrany w ostatnich tygodniach na druga kadencje Jacek Jastrzębski, zapowiada, że KNF ma już gotową ustawę frankową i będzie ją przedstawiać nowemu rządowi jako rozwiązanie problemu Frankowiczów. Nowa ustawa, ma sprawić, że nastąpi przewalutowanie kredytu na złotowy na podobnej zasadzie, na jakiej oferowane są zalecane przez KNF ugody frankowe, czyli ze zmianą oprocentowania na WIBOR. Oznacza to, że ryzyko walutowe zostanie zastąpione ryzykiem zmiany stopy procentowej.

KNF po raz kolejny pokazuje, że broni interesów banków, które po ostatnich wyrokach TSUE stracą kolejne miliardy złotych w sporze z Frankowiczami, ponieważ propozycja KNF się Frankowiczom nie opłaca — redukcja zadłużenia na poziomie 20, czy 25% w porównaniu do darmowego kredytu, czyli redukcji o 50-60%. Na propozycji KNF, Frankowicze straciliby dziesiątki tysięcy złotych.

Ponadto w polskim prawie nie istnieje możliwość rozwiązania sporu prawnego takiego typu za pomocą ustawy, dlatego z niecierpliwością czekamy jakie konkrety przygotuje nam KNF. Warto przypomnieć, że kiedy to banki wygrywały z frankowiczami, dziesięć lat temu, i powstał pomysł rozwiązania tego problemu za pomocą ustawy, to banki straszyły skarb państwa pozwami i koniecznością wypłaty im ogromnych odszkodowań, a teraz udają pokrzywdzonych. Być może ustawa będzie skierowana do osób, które nie pozwały jeszcze banku, jako ugoda, która wejdzie w życie jeżeli Frankowicze nie zaprotestują? A być może to tylko kolejna zagrywka mająca odwlec frankowiczów od pozywania banków po kolejnych grudniowych, bardzo korzystnych wyrokach TSUE. Z pewnością najbliższe tygodnie przyniosą odpowiedz na to co planuje KNF, a póki co ministrem sprawiedliwości został były RPO (Rzecznik Praw Obywatelskich) Adam Bodnar, który znany był z twardego stanowiska przeciwko bankom i ogromnego wsparcia, jakiego udzielał Frankowiczom.

Czytaj także: Kancelarie Frankowe Konin – pozbądź się kredytu we frankach

Kancelaria do pozwania banku

Jeżeli masz kredyt we frankach to kancelaria Rajkowska może Ci pomóc znaleźć wyjście z tej sytuacji. Jak pokazały ostatnie lata, frankowicze wygrywają 98% swoich spraw dlatego nie warto czekać z założonymi rękami na pomoc ze strony rządu, czy KNF, które udowodniło, że liczy sie jedynie z interesem banków i dużych korporacji.

Nie czekaj dłużej, zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony. 

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM