Pozwy zbiorowe Frankowicze

Pozwy zbiorowe – dlaczego są niebezpieczne dla Frankowiczów

Coraz więcej Frankowiczów zastanawia się nad pozwaniem banku. W związku z dużą liczbą Frankowiczów, którzy mają podobne problemy i chcieliby stwierdzenia nieważności ich umów, kredytobiorcy są kuszeni możliwością skorzystania z pozwu zbiorowego. Pozwy zbiorowe w sprawach frankowych, nie są jednaka aż tak korzystne, jakby to mogło się wydawać.

Postępowania grupowe obarczone są wieloma wymaganiami formalnymi, które przedłużają całą sprawę. Sąd musi zweryfikować, czy roszczenia wszystkich członków grupy są zasadne. Im większa grupa, tym niestety więcej problemów.

Kiedy kilka lat temu, gdy orzecznictwo w sprawach frankowych nie było jeszcze tak ujednolicone, jak teraz, pozwy zbiorowe jawiły się Frankowiczom jako dość bezpieczne i tanie rozwiązanie. Dziś okazuje się, że sprawy związane z pozwami grupowymi ciągną się lata i to bez widoków na rozwiązanie problemu, podczas gdy Frankowicze, którzy w tym czasie składali pozwy indywidualne, w większości przypadków cieszą się już wolnością finansową. 

Czytaj także: Kiedy nie opłaca się pozwać banku za kredyt we frankach?

Wspólny mianownik w pozwach zbirowych przeciwko bankowi

Jeżeli Frankowicze chcą wspólnymi siłami pozwać bank, ich roszczenie skierowane przeciwko bankowi, musi być takie samo. Bardzo komplikuje to sytuacje. Umowy zawierane przez bank z kredytobiorcami bardzo często różniły się od siebie. Różna jest także sytuacje Frankowiczów, część z nich wolałaby kredyt odfrankowić, część unieważnić, a część skorzystać z jakiejś formy ugody, która proponuje bank. 

Co więcej, jeżeli roszczenie, nie jest od razu roszczeniem o zapłatę, może wcale nie powodować zatrzymania biegu terminu przedawnienia. Oznacza to, że sytuacja Frankowiczów może się bardzo skomplikować. W tak licznej grupie również pełnomocnik banku z pewnością będzie grał na czas i robił wszystko, co w jego mocy, aby jak najbardziej odwlec rozstrzygnięcie sporu frankowego.

O ile pozwy zbiorowe w Polsce praktycznie zawsze trwają lata, o tyle w przypadku Frankowiczów, ten czas nie dość, że może jeszcze się wydłużyć, to na dodatek może zakończyć się dla Frankowiczów negatywnie.

Dlatego warto postawić na indywidualny pozew przeciwko bankowi, nawet jeżeli wiąże się on z większymi kosztami.

Nie czekaj i samemu pozwij bank. Skontaktuj się z adwokatem. Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM