pozwy o WIBOR

Pozwy o WIBOR ruszają z pełną mocą. Co czeka złotówkowiczów w 2024 roku?

Wszystko na to wskazuje, że 2024 rok będzie przełomowy dla złotówkowiczów chcących usunąć z umowy wibor. Możemy spodziewać się, że konflikt kredytobiorców z bankami wjedzie na zupełnie nowy poziom oraz że pojawią się pierwsze kształtujące orzecznictwo wyroki.

Kredyt z oprocentowaniem zmiennym, oprocentowany jest stawką wibor oraz marżą banku. Jeżeli wzrasta stawka wibor — wzrastają również raty kredytu złotowego. Problem z kredytami złotowymi, polega na tym, że wibor jest ustalany przez 10 największych banków na podstawie “domysłów”, ponieważ banki ustalają między sobą jaki jest koszt pożyczenia pieniądza, tylko że nie dochodzi pomiędzy nimi do żadnych transakcji robią to więc na przysłowiowe “oko”, niezgodnie z ideami wolnorynkowymi. Dużo wątpliwości budzi też fakt, że to właśnie banki, których zysk ma bezpośredni związek z wiborem są odpowiedzialne za jego ustalanie. Daję to możliwość manipulacji stawką wibor, co stawia kredytobiorców w trudnej sytuacji. Dlatego w ostatnich miesiącach mówi się, że należy zastąpić wibor, wskaźnikiem wiron, który jest oparty o realne transakcje na rynku, a nie teoretyczną umowę.

Kredyty oparte o wibor to zdecydowana większość kredytów udzielonych w Polsce, dlatego jeżeli banki przegrają postępowania w Sądzie, nasz system finansowy może czekać poważny kryzys. Niemniej jednak zgodnie z istniejącymi przepisami, wibor można usunąć z umowy i pozostawić ją oprocentowaną jedynie marżą banku. Ma to duże znaczenie, szczególnie dlatego, że wakacje kredytowe mogą zostać wstrzymane już w 2024 roku i kredytobiorcy znów będą musieli zmierzyć się z ogromnym wzrostem rat kredytu.

Umowy kredytów złotowych bardzo często zawierają w sobie także inne niedozwolone zapisy, które mogą posłużyć do ich całkowitego rozwiązania, dlatego warto skonsultować swoją umowę kredytową z doświadczonym adwokatem i pozbyć się kredytu raz na zawsze.

Czytaj także: Po rozwodzie każdy małżonek może sam pozwać bank o kredyt frankowy

Pozwanie banku o usunięcie WIBORu z umowy

Wiele umów kredytu złotowego zawiera w sobie niedozwolone prawem zapisy, które mogą stanowić podstawę do pozbycia się wiboru z umowy lub jej całkowitego rozwiązania. Dlatego warto sprawdzić, czy w umowie znajdują się zapisy kwalifikujące ją do podważenia na drodze Sądowej. Wygrana z bankiem może być dla kredytobiorcy bardzo korzystna, jednak orzecznictwo w sprawach złotowych dopiero raczkuje i nie ma co liczyć, że 99% spraw zakończy się wygraną tak jak w przypadku Frankowiczów. Kluczowe dla złotówkowiczów będą pierwsze lata postępowań z bankami przed krajowymi Sądami oraz nadchodzące orzeczenia TSUE w związku z zadanymi mu pytaniami odnośnie kredytów opartych na wibor. 

Nie warto czekać na te rozstrzygnięcia, bo dużo umów zawiera rażące klauzule abuzywne, które można podważyć. Pozywając bank, klient  niewiele ryzykuje, ponieważ nie pogorszy swojej sytuacji — w razie przegranej warunki kredytowania nie ulegną zmianie, a w razie wygranej, można zaoszczędzić dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych.

Jeżeli chcesz pozwać bank o kredyt złotowy oparty na wiborze, zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego znajdującego się na dole strony, a kancelaria Rajkowska przedstawi swoją ofertę współpracy.

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM