Frankowicze są pozywani przez bank

Zostałeś pozwany przez bank ? – sprawdź co należy zrobić

Liczba pozwów przeciwko bankom w 2024 roku na pewno przekroczy 200 tysięcy. Po ostatnich wyrokach TSUE duża część banków zrezygnowała z pozywania Frankowiczów o waloryzację kapitału, ponieważ TSUE jednoznacznie orzekł, że taka opłata się bankom nie należy. Nie oznacza to jednak, że banki przestaną pozywać Frankowiczów, ponieważ już wkrótce mogą być zmuszone do takich działań. TSUE rozpoczęło na nowo dyskusję w polskim Sądownictwie na temat upływu biegu przedawnienia. Jeżeli trwający 3 lata termin przedawnienia się roszczeń banków wobec Frankowiczów, będzie liczony od momentu złożenia przez kredytobiorcę reklamacji lub pozwu, to wkrótce może się okazać, że bank stracą dziesiątki miliardów złotych, jeżeli nie złożą oddzielnego pozwu, w którym będą domagać się zwrotu kapitału kredytu — oczywiście bez waloryzacji. 

Choć taki scenariusz brzmi dość abstrakcyjnie to jest bardzo prawdopodobny. Wielu adwokatów wskazuje nawet rok 2014 jako początek biegu terminu przedawnienia dla banków, ponieważ wtedy klauzule zawarte w umowach frankowych zostały uznane przez UOKIK za abuzywne. Inne źródła z kolej twierdzą, że bieg terminu przedawnienia zarówno w przypadku banku jak i Frankowicza powinien zaczynać się od 2019 roku i bardzo medialnej sprawy państwa Dziubak, kiedy to TSUE orzekło nieważność kredytu frankowego po raz pierwszy. Wkrótce Frankowiczów może więc czekać fala pozwów. Co należy robić w takiej sytuacji?

Czytaj także: Czy warto sprzedać kredyt frankowy zewnętrznej firmie?

Sąd doręczył pozew od banku — co należy zrobić

  • Na kopercie, koniecznie napisz datę kiedy odebrałeś przesyłkę, ponieważ od tej daty biegnie ustawowy termin na złożenie odpowiedzi na pozew. Z treści pozwu dowiesz się, ile masz czasu na odpowiedz, bardzo często jest to jednak jedynie 14 dni.
  • Pamiętaj o terminach ! Brak odpowiedzi na pozew we wskazanym w piśmie terminie, może sprawić, że Sąd wyda wyrok zaoczny, w którym poprze żądanie banku i nada im rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że bank może rozpocząć przeciwko Tobie postępowanie egzekucyjne. Oczywiście od wyroku można się odwoływać, można złożyć wniosek o wydłużenie terminu odpowiedzi, zasłaniać się różnego rodzaju przesłankami i okolicznościami, ale może to kosztować Cię dużo stresu,
  • Jak najszybciej skontaktuj się z pełnomocnikiem, który prowadzi Twoją sprawę frankową, ponieważ zna on już akt dotyczące sprawy frankowej. Jeżeli jest to niemożliwe, sprawę można zlecić innej kancelarii frankowej, ale warto to zrobić szybko tak by pełnomocnik miał czas na zapoznanie się z aktami sprawy i odpisanie na pozew banku.

Pozwij bank z kancelarią Rajkowska

Bank złożył przeciwko Tobie pozew? Nie czekaj dłużej skontaktuj się z kancelarią adwokacką Rajkowska — jedną z najbardziej doświadczonych kancelarii frankowych w kraju i sprawdź naszą ofertę. Skutecznie pomogliśmy już setkom Frankowiczów, odkryj co możemy zrobić dla Ciebie.

Jeżeli jeszcze nie pozwałeś banku najwyższa pora wziąć sprawy w soje ręce i odzyskać nadpłacone raty. Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony, a my odezwiemy się do Ciebie.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM