PKO BP ugody frankowe

PKO BP nowe ugody frankowe w 2023 roku

PKO BP jest bankiem, który najchętniej proponował ugody frankowe w 2023 roku. Do tej pory bank zawarł ponad 20 tysięcy ugód z Frankowiczami, podczas gdy od początku 2019 roku bank pozwało już ponad 30 tysięcy Frankowiczów. Choć są to ogromne liczby, to wciąż większość Frankowiczów z PKO BP, pozostaje bierna i dalej spłaca swój kredyt licząc na systemowe rozwiązanie problemu, ale te nie nadejdzie, ponieważ kwoty należności frankowych są zbyt duże do uregulowania ich jedną ustawą. Bank PKO BP udzielił kredytów frankowych na kwotę przeszło 24 miliardów złotych, a obecnie na poczet przegranych spraw frankowych przygotował “tylko” 8 miliardowe rezerwy.

Ugody frankowe z bankiem PKO BP w 2023 roku niestety w dalszym ciągu są korzystne przede wszystkim dla banku.

Wprawdzie kredyt frankowy zostaje przewalutowany na kredyt złotowy, po kursie franka wynoszącym 3,20-3,50, ale następuje zmiana oprocentowania LIBOR na WIBOR. WIBOR jest wyższy od swojego zagranicznego odpowiednika o ponad 5%. Choć nie wydaje się to dużo, kredytobiorcy złotowi mogli przekonać się na własnej skórze, że gdy WIBOR wzrósł z 1,25% na 6,25%, ich raty uległy podwojeniu.

Wygranym ugody frankowej jest więc bank PKO BP, ponieważ pozbywa się on ryzyka przegranej w Sądzie i potraktowania umowy jako nieważnej, a jednocześnie dalej zarabia na kredytobiorcy, bo mimo przewalutowania kredytu, jego oprocentowanie wzrosło, przez co rata pozostaje na niewiele niższym poziomie. Ryzyko zmiennego kursu franka zostało zastąpione przez ryzyko rosnącej stopy procentowej. Dlatego lepiej poczekać na nowe warunki ugody frankowej lub pozwać bank PKO BP.

Nowe ugody frankowe w PKO BP w 2023 roku

Ze względu na wzrost oprocentowania kredytów, Frankowicze nie są już tak skłonni do zawierania nowych ugód frankowych jak w poprzednich latach, ponieważ to się im coraz mniej opłaca. W 2023 roku mają dużą szansę na wygraną z bankiem (98% Frankowiczów wygrywa sprawy frankowe), przez co mogą uzyskać unieważnienie umowy. W przypadku anulowania umowy traktuje się ją jako nigdy nie zwartą, przez co Sądy stosują tzw. sankcje darmowego kredytu. (Bank musi oddać wszystkie wpłacone do niego raty, a następnie Frankowicz musi oddać wypłaconą mu kwotę kredytu, bez marż, prowizji i odsetek). Jeżeli Frankowicz rzetelnie spłacał swoje zobowiązania, to oznacza, że przez zawyżone raty, latami nadpłacał kredyt. W wielu przypadkach okaże się, że wpłacił już do banku więcej niż pożyczył więc będzie mógł cieszyć się wolnością finansową. W innych przypadku może się okazać, że będzie jeszcze musiał zwrócić część środków do banku, ale to zazwyczaj nic w porównaniu z kwotą jaka pozostałaby mu do spłaty, gdyby dalej spłacał kredyt, bo przez wzrost kursu franka saldo zadłużenia jest u wielu Frankowiczów wyższe, niż pierwotna kwota kredytu. Oszczędności dla Frankowicza idą więc w dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych.

W związku ze spadkiem zainteresowania nowymi ugodami frankowymi, PKO BP ma niedługo ruszyć z nowym programem. Jego szczegóły nie są jeszcze znane, ale spodziewamy się lepszych warunków konwersi kredytu — wykorzystanie niższego kursu franka do złotego, po którym kredyt będzie przewalutowany. Być może oprocentowanie WIBOR zastąpi  już WIRON, który jest trochę niższy, ale cechuje się także tym, że wolniej reaguje na zmiany stóp procentowych, przez co przy ewentualnej obniżce stóp procentowych będzie spadać wolniej niż WIBOR.

Być może zobaczymy także oferty ze stałym oprocentowanie kredytu, tak jak to miało miejsce w przypadku mBanku, który zaoferował oprocentowanie przewalutowanego kredytu na poziomie 4,99%, które będzie stałe przez okres 5 lat (czyli w istocie oprocentowanie okresowo zmienne, nazywane stałym w celach marketingowych). 

Po wyroku TSUE w sądzie można wygrać jeszcze więcej

Po wyroku w sprawie C-520/21 Frankowicze nie muszą już obawiać się pozwów o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, jeśli wygrają z bankiem i unieważnią umowę, mogą zyskać znacznie więcej niż na ugodzie z bankiem. Jeżeli ich umowa zostanie potraktowana jako nigdy nie zwarta, bank będzie musiał oddać wszystkie wpłacone raty, a Frankowicz będzie musiał oddać tylko i wyłącznie kwotę kredytu, z dnia jego wypłaty, w polskich złotych, bez odsetek, marż i prowizji.

Dzięki kolejnemu korzystnemu wyrokowi TSUE, Frankowicze mogą w końcu poczuć się pewniej. Prognozujemy, że Sądy zaleje w końcu nowa fala pozwów frankowych. Niestety spodziewamy się także, że aby odciągnąć Frankowiczów od składania pozwów, banki ruszą z nowymi pomysłami, być może znajdą kolejnego “straszaka”, tak jak to miało miejsce z wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału. Innym rozwiązaniem będzie dla nich namawianie na niekorzystne ugody lub łudzenie Frankowiczów ustawą frankową.

Nie zmienia to jednak faktu, że z finansowego punktu widzenia pozwanie banku będzie najkorzystniejsze. Na korzyść ugód frankowych przemawia tylko i wyłącznie fakt, że ich zawarcie z bankiem, trwa znacznie krócej niż sprawa frankowa, która może się ciągnąć nawet 3 lata. 

Czytaj także: Wstrzymanie spłat rat kredytu frankowego podczas procesu z bankiem

Czy ugodę frankową z bankiem pko bp można negocjować?

Bank PKO BP proponuje tzw. pozasądowe ugody frankowe. W tej postaci trudno jest negocjować ugodę, ponieważ w roli mediatorów występują przede wszystkim pracownicy KNF. Jak powszechnie wiadomo KNF, w sporze z Frankowiczami stoi po stronie banków, co udowodnił szef KNF, zeznając przed TSUE na korzyść banków — twierdząc, że należy im się wynagrodzenie za dodatkowy kapitał, które jest przecież bezprawne, o czym przypomniał TSUE.

Dlatego jeżeli chodzi o propozycje ugody frankowej ze strony PKO BP raczej nie podlega ona negocjacji. Inaczej wygląda sprawa w przypadku pozwania banku. Bank oferuje ugody Frankowiczom, którzy go pozwali i wielokrotnie już na wstępie proponuje im lepsze warunki. Dodatkowo ugodę tego typu, można już skutecznie negocjować, a wraz z kolejnym przegranymi wyrokami, PKO BP staje się skory do ustępstw, a mając po drugiej stronie za przeciwnika doświadczoną kancelarię, nie będzie próbował naciągnąć Frankowicza na niekorzystną ugodę.

Oczywiście Frankowicz najwięcej zyska na wygranej z bankiem, a nie na ugodzie, ale szczególnie w trakcie procesu może to być korzystne rozwiązanie.

Pozwanie banku PKO BP - kancelaria Rajkowska

Pozwanie banku PKO BP za kredyt we frankach wcale nie jest aż tak skomplikowane. Wystarczy postawić na doświadczoną kancelarię prawną, taką jak kancelaria Rajkowska, która wszystkim się za Ciebie zajmie. Pomogliśmy już setkom Frankowiczów w sporze z bankami. Odnosimy liczne wygrane i doskonale orientuje się w najnowszych trendach w Polskim Sądownictwie. 

Nie warto zwlekać, bo kolejki do polskich Sądów rosną w bardzo szybkim tempie i niestety nasz system Sądowy może nie być w stanie sprawnie uporać się z ogromnym napływem spraw — już teraz powstają “zatory” i na rozstrzygnięcie sprawy frankowej trzeba czekać dłużej niż w poprzednich latach.

Jeżeli chcesz pozbyć się kredytu we frankach to Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM