Bank Pekao kredyt frankowy

Bank Pekao kredyt frankowy

W Banku Pekao kredyt frankowy to typowy przykład kredytu denominowanego. Mechanizm działania takiego kredytu jest sprzeczny z zasadą walutowości i przypomina bardziej swap walutowo-procentowy niż kredyt hipoteczny. Saldo zadłużenia zostaje wyrażone we franku szwajcarskim, a kredyt wypłacony w złotych, po przeliczeniu przez bank kursu wypłaty według własnej tabeli. Sam bank, nie udzielał w Polsce kredytów we frankach – przejął część aktywów byłego banku BPH. 

W Banku Pekao (BPH), często wymagano od klienta podpisania załącznika, w którym przyznawał, że został zapoznany z ryzykiem walutowym. Podpisanie takiego załącznika, nie zmienia jednak faktu, że w umowie znajdują się niedozwolone klauzule – przez co nadal można unieważnić kredyt. Zapoznanie klienta z ryzykiem walutowym było poza tym bardzo często tylko powierzchowne, a czasami wręcz polegało na utwierdzeniu, że frank szwajcarski to stabilna waluta, mimo, że banki mogły przewidzieć, że kurs franka będzie rósł.

Bank Pekao kredyt frankowy - przykłady abuzywnych zapisów

W Banku Pekao, umowa kredytu frankowego bardzo często miała w sobie zapiski, że kredyt zostaje wypłacony we frankach, a musi być spłacany w złotych. Przy czym bank w żaden sposób nie precyzuje jaki kurs ma zostać wykorzystany do przeliczania franków na złote, a jak się później okazuje, wykorzystuje do tego własne tabele kursowe i jednostronnie ustala kurs zarabiając na spreadzie walutowym. Dodatkowo Bank przerzucał całe ryzyko walutowe na klienta i do dziś nie jest pewne, czy frank szwajcarski, w którym został udzielony kredyt, faktycznie istniał. W takich przypadkach zasadne staje się podważanie nieprawidłowych zapisów i unieważnienie kredytu frankowe w Banku Pekao lub przewalutowanie takiego kredytu (odfrankowienie). Niestety banki nie respektują orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i kredyt można unieważnić tylko indywidualnie poprzez pozwanie banku.

Czytaj też ostatni wpis na blogu: Frankowicze Santander Bank

Bank Pekao kredyt we frankach – kolejne kroki

Przeciwko grupie Pekao toczy się obecnie ponad 1000 spraw frankowych. Orzecznictwo Sądów, jest bardzo podobne jak w sprawach frankowych przeciwko innym bankom – Frankowicze wygrywają ponad 95% spraw. Jeżeli chcesz pozbyć się kredytu we frankach w Banku Pekao (BPH), to pierwszym krokiem jest kontakt z kancelarią prawną poprzez formularz na dole strony lub stronę główną. Po kontakcie z kancelarią adwokat dokona analizy treści umowy, sprawdzi, jakie są szanse na wygraną z bankiem i jaką kwotę można od banku odzyskać. Kancelaria prześle także ofertę współpracy, a następnie opracuje strategię procesową, by pozbyć się Twojego kredytu we frankach.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM