Uchwała Sądu Najwyższego CZP 25/22 to odpowiedz na pytania, jakie jeszcze w 2021 roku zostały zadane przez prezes SN Małgorzatę Manowską. Pytanie dotyczyło 6 głównych problemów prawnych związanych z potrzebą ujednolicenia orzecznictwa w sprawach Frankowy. Ze względu na konflikt pomiędzy “starymi” i “nowymi” sędziami Sądu Najwyższego, nie ogłoszono wyroku, a SN wystąpił nawet do TSUE z zapytaniem, czy wyroki, które wyda będą prawomocne. Rozpoczęło to bardzo długi okres zwłoki w rozwiązaniu problemu.
Sprawa nabrała tempa dopiero kiedy TSUE, stwierdził, że pytanie skierowane do niego jest bezzasadne i żeby SN podjął działania w tej sprawie. Uchwałę III CP 25/22 uchwalili tzw. “nowi” sędziowie, czyli 17 Sędziów powołanych przez nową KRS, mimo wniosku Prokuratora Generalnego o wyłączenie nowych Sędziów z orzekania. Konflikt w Sądownictwie trwa.
Mimo ponad 3 lat oczekiwania w końcu udało się uzyskać odpowiedz, która w dodatku jest bardzo korzystna dla kredytobiorców frankowych, ponieważ w większości pokrywa się z orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, również w części, że bankom nie należy się dodatkowe świadczenie z tzw. bezpodstawne używanie kapitału.
Czytaj także: TSUE za Frankowiczami. Zarzut zatrzymania niezgodny z dyrektywą 93/13
Uchwała Sądu Najwyższego — Frankowicze 2024
1. W odpowiedzi na pierwsze pytanie Sąd Najwyższy ustalił, że w przypadku gdy zapisy dotyczące przewalutowania kredytu są niedozwolone (praktycznie każdy kredyt frankowy), to nie można ich zastąpić zapisami arbitralnie dobranymi przez Sąd. W ten sposób została ukrócona argumentacja banków, której sprzyjał pewien mały odsetek sędziów, żeby nieprawidłowy umowy pozostawiać w mocy, a likwidować jedynie spread walutowy na kursie przeliczanie kredytu, zastępując kurs przyjęty do przewalutowania przez bank, średnim kursem NBP. Warto podkreślić, że banki bardzo często “sprzedawały” franki po zawyżonej cenie, a “kupował” po zaniżonej. W ten sposób dodatkowo zarabiały podczas wypłaty i spłaty kredytu, a często były to kwoty rzędu kilku procent, co przekładało się na dziesiątki tysięcy złotych. Kontrowersje budzi fakt, że w umowie kredytu frankowego, banki nie określały, w jaki sposób będą dobierały kursy CHF do PLN, w ten sposób mogły dowolnie kształtować te kwoty, czym narażały konsumenta na straty, co jest niezgodne z prawe Unijnym.
2. Jeżeli niemożliwe jest ustalenie wiążącego strony kursu CHF do PLN, to umowa nie wiąże Frankowiczów w jej pozostałym zakresie. SN przyznaje, że abuzywne klauzule indeksacyjne mogą stanowić jedyny powód do rozwiązania umowy i stwierdzenia jej bezwzględnej nieważności.
3. Niezależność roszczeń pomiędzy bankiem a kredytobiorcom. Potwierdza to wcześniej stosowaną teorię dwóch kondykcji — roszczenia się niezależne i tak powinny być rozliczane po wygranej sprawie frankowej.
4. Termin biegu przedawnienia dla banku rozpoczyna się w momencie, gdy kredytobiorca zakwestionował umowę. Nie zostało jednak sprecyzowane, czy chodzi o pozew przeciwko bankowi, czy o samo złożenie reklamacji. Ze względu na konieczność przerwania terminu przedawnienia, który wynosi 3 lata banki mogą masowo pozywać Frankowiczów o zwrot kapitału — skoro świadczenia są niezależne pkt. 3, to może dojść do sytuacji, że w wyniku przeciągającej się sprawy Frankowicz odzyska nadpłacone raty, a roszczenia banku przedawnią się, jeżeli nie zażąda on zwrotu swojego kapitału w terminie. Byłaby to tragedia dla banków, dlatego zapobiegawczo mogą zacząć rozsyłać pozwy.
5. Skoro umowa w wyniku wyroku Sądowego jest uznawana za bezskuteczną — tzn. tak jakby nigdy nie istniała, to żadnej ze stron nie należą się odsetki za korzystanie z kapitału drugiej strony.
Uchwała Sądu Najwyższego — Frankowicze 2024
Jeżeli chcesz raz na zawsze pozbyć się kredytu we frankach, nie czekaj dłużej. Odkryj w jaki sposób może pomoc Ci jedna z najbardziej doświadczonych kancelarii frankowych w kraju — kancelaria adwokacka Rajkowska.
Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony i przekonaj się co możemy dla Ciebie zrobić.
Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF
Dane Kontaktowe
SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM
-
Braniborska 2/10
53-680 Wrocław -
Chłodna 22a/lok. 9 (po umówieniu wizyty)
00-891 Warszawa - 513 831 091