kredyt denominowany

Na czym polega kredyt denominowany do waluty obcej

Kredyt denominowany do waluty obcej, to kredyt, którego saldo zadłużenia zostaje wyrażone w obcej walucie, natomiast wypłata kredytu następuje w polskim złotym. Przykładowo, przy kursie CHF do PLN 3,00 zł, ktoś otrzymywał 210 tysięcy złotych kredytu do ręki, czy też przelane na konto dewelopera, a jego zadłużenie w banku wynosiło 70 tysięcy CHF. W przypadku kredytów frankowych często dochodziło do sytuacji, że np. kurs CHF/PLN wynosił 2.20, ale bank stosował własne kursy kupna-sprzedaży np. 2.30, przez co już na starcie Frankowicz tracił tysiące złotych.

Kredyty denominowane do waluty obcej, najczęściej do franka szwajcarskiego były udzielane przez następujące banki:
PKO Bank Polski, Nordea Bank Polski;
BGŻ, Fortis (aktualnie BNP Paribas Bank Polska);
Deutsche Bank;
Bank Zachodni WBK (aktualnie Santander Bank Polska);
Bank Ochrony Środowiska.

Niektóre kredyty denominowane zawierają także cechy kredytów indeksowanych, co czyni je podwójnie wadliwymi.

Czytaj także: Kredyt indeksowany do waluty obcej (franka, euro, dolara)

Kredyt denominowany - jakie roszczenia mają frankowicze, co orzekają Sądy

W przypadku kredytów denominowanych możliwe jest także tzw. odfrankowienie kredytu tzn. jego zamiana na kredyt złotowy, oprocentowany stawką SARON3M. W przypadku odfrankowiena kredytu pozostaje on dalej w mocy, jednak jego rata po zamianie na kredyt złotowy znacząco spadnie. Kredyt zostaje przeliczony tak jakby od początku został udzielony w polskich złotych. oznacza to, że bank będzie musiał zwrócić Frankowiczowi nadpłatę. Wynika to z faktu, że przez wzrost kursu CHF do PLN, Frankowicz płacił zawyżone raty np. 1800 zł miesięcznie, a po odfrankowieniu kredytu okaże się, że powinien płacić 1000 zł. Oznacza to, że Frankowicz miesięcznie płacił o 800 zł więcej niż powinien. Jeżeli spłacał on kredyt 10 lat, to okaże się, że bank będzie musiał oddać Frankowiczowi 96 tysięcy nadpłaty.

Jeżeli chodzi o kredyty denominowane, to mimo wszystko częściej Sądy stwierdzają nieważności umowy. W przypadku nieważności umowa traktowana jest jako nigdy niezawarta. Oznacza to, że bank musi oddać Frankowiczowi wszystkie raty kredytu, a następnie kredytobiorca musi jedynie oddać pożyczoną kwotę w polskich złotych, bez odsetek, marż i prowizji. Bardzo często okaże się, że Frankowicz, spłacając kredyt przez 10 czy 12 lat, gdy musiał oddawać zawyżone raty kredytu, to oddał już do banku więcej niż pożyczył i będzie mógł cieszyć się finansową wolnością.

Dodatkowo można także walczyć o zwrot Ubezpieczenia Niskiego Wkładu Własnego.

Pozwij bank z kancelarią Rajkowska

Jeżeli interesuje Cię anulowanie umowy kredytu CHF, nie czekaj dłużej. Skontaktuj się z kancelarią Rajkowska, jedną z najbardziej doświadczonych kancelarii frankowych i przekonaj się co możemy dla Ciebie zrobić. 

Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony.

Zamów Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM