mbank ugody frankowe

mBank proponuje nowe ugody frankowe – odkryj co się zmieniło

Proponowane przez mBank ugody frankowe, zostaną złożone wszystkim Frankowiczom do połowy 2023 roku. Decyzja banku może pośrednio wynikać z próby zminimalizowania strat, jakie niosą ze sobą przegrane sprawy frankowe. Biorąc pod uwagę, że Frankowicze wygrywają ponad 95% spraw, Komisja Nadzoru Finansowego, wskazała, że straty sektora bankowego mogą wynieść nawet setki miliardów złotych. W związku z tym banki, w tym oczywiście mBank starają się załagodzić sytuację, proponując Frankowiczom ugody. Szkoda, że dopiero teraz, gdy przegrywają przed Sądami większość spraw, a wcześniej, gdy raty kredytów frankowych rosły dwukrotnie, nie widziały takiej potrzeby.

mBankowi należy jednak oddać to, że na tle ugód proponowanych przez inne banki, jego warunki prezentują się całkiem dobrze. mBank w ugodach oferuje przewalutowanie kredytu i redukcja kapitału pozostałego do spłaty. Dodatkowo wspomina także o zastosowaniu stałej stopy procentowej w wysokości około 5 procent (która miałaby być stała, jedynie przez określony czas). Niestety, jak uczy nas wieloletnie doświadczenie w sporach z bankami, rzeczywistość często różni się od tego, co mówią i prezentują banki. 

mBank ugody frankowe ma proponować indywidualnie każdej osobie, a propozycję mają się od siebie różnić. Z dużym prawdopodobieństwem oznacza to, że klienci zostaną podzieleni na tych, którym proponowane są gorsze i lepsze warunki ugody, dlatego warto skonsultować swoją propozycję z adwokatem z kancelarii Rajkowska.

mbank proponuje ugody Frankowiczom

mBank proponuje nowe ugody frankowe — czego można się spodziewać

Nawet najlepsza ugoda frankowa, proponowana przez mBank, nie będzie tak opłacalna, jak anulowanie kredytu frankowego — dlatego średnio mniej niż 20% Frankowiczów decyduje się na ugody. Warto przypomnieć, że ponad 95 % Frankowiczów wygrywa spory z bankiem. Przy wygranym sporze, kredyt zostaje potraktowany jak nigdy nieistniejący — bank musi oddać wszystkie wpłacone raty, a Frankowicz tylko pożyczoną kwotę, bez odsetek, marż i kosztów kredytu. Rozliczenia się z bankiem na takich warunkach sprawi, że duża część Frankowiczów już teraz “wyjdzie na zero” i będzie mogła cieszyć się wolnością finansową. W przypadku ugód, saldo kredytu zostanie wprawdzie zmniejszone i obniżone zostaną raty, ale na dzisiejszym zmiennym rynku finansowym, trudno powiedzieć, czy ta obniżka utrzyma się przez dłuższy czas, a nad głową Frankowicza, wciąż będzie “wisiało” ogromne saldo zadłużenia, narażone tym razem na zmienną stopę oprocentowania.

Co ciekawe, mBank proponuje nowe ugody frankowe, rozsyłając reklamy np. za pośrednictwem poczty email, próbując namówić klientów, którzy nie wiedzą jeszcze, że ich kredyt można unieważnić i odzyskać dużo więcej. Te ugody frankowe z mBankiem są reklamowane jako ugody  “bez ryzyka” (na 5 lat, bo przez taki okres oferowana jest stała stopa procentowa wynosząca 4,99%, potem będzie to zmienna stopa procentowa, a warto przypomnieć, że kredyty frankowe mają oprocentowanie na poziomie 1-2%).

Czytaj także: Frankowicze w Sądach – kolejne wygrane i rosnące kolejki

Stała stopa procentowa, nie taka stała jak się wydaje, czyli ciąg dalszy bankowej patologii

mBank wspomina, że w ramach ugody frankowej jest gotów zaproponować stałą stopę procentową w wysokości 5%. Na obecnym rynku jest to dość niska stopa procentowa (choć jeszcze dwa lata temu, byłaby to ogromna wartość).

Niestety, w Polsce jako w jednym z nielicznych krajów Europy, wokół kredytów ze stałą stopą procentową (które nie były jeszcze do niedawna w ogóle dostępne), urosła kolejna patologia. Otóż stałe stopy procentowe proponowane przez banki w kredytach hipotecznych, są stałe, ale przez okres 5 lat, po czym następuje ich zmiana. Tak samo ma być w przypadku “stałej” stopy procentowej w ugodzie mBanku. W praktyce oznacza to, że nie jest to stała stopa procentowa, a po prostu stopa procentowa wolno-zmienna.

Ciężko jest przewidzieć, ile wyniesie stopa procentowa za 5 lat. Jeżeli uda się powstrzymać inflację, prawdopodobnie stopy procentowe za 5 lat będą nieco niższe niż 5%, ale co jeżeli kryzys się pogłębi? Na Węgrzech stopy procentowe już wynoszą 13%, a w Polsce za 5 lat wcale nie jest niemożliwy scenariusz stóp na takim lub nawet wyższym poziomie. 

W takim przypadku Frankowicz wpadnie z przysłowiowego deszczu pod rynnę, a ryzyko zmiany kursu CHF, zamieni na ryzyko zmiany stopy procentowej. Dlatego, żeby nie musieć się martwić, czy proponowane przez mBank ugody frankowe, nie okażą się fatalne w skutkach, najlepiej skorzystać z usług kancelarii Rajkowska — anulować kredyt we frankach i ze spokojem przetrwać nadchodzący kryzys.

Ugody frankowe z mBankiem — podsumowanie

Ugody frankowe mBanku będą różnić się od siebie warunkami konwersji kredytu, przez co bardzo ważne jest, aby sprawie przyjrzał się doświadczony w sprawach frankowych prawnik. Jeżeli chcesz skonsultować swoją ugodę lub unieważnić kredyt we frankach, skorzystaj z formularza na dole strony lub stronie głównej. 

Możesz także zadzwonić. Adwokat poprosi Cię o przesłanie propozycji ugody frankowej oraz umowy kredytu i przeanalizuje je pod kątem opłacalności i występowanie w nich niedozwolonych klauzul. Przedstawi także ofertę współpracy z kancelarią.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM