mbank ugody frankowe

mbank proponuje nowe ugody frankowe – odkryj co się zmieniło

Proponowane przez mBank ugody frankowe, zostaną złożone wszystkim Frankowiczom do połowy 2023 roku. Decyzja banku może pośrednio wynikać z próby zminimalizowania strat, jakie niosą ze sobą przegrane sprawy frankowe. Biorąc pod uwagę, że Frankowicze wygrywają ponad 95% spraw, Komisja Nadzoru Finansowego, wskazała, że straty sektora bankowego mogą wynieść nawet setki miliardów złotych. W związku z tym banki, w tym oczywiście mBank starają się załagodzić sytuację, proponując Frankowiczom ugody. Szkoda, że dopiero teraz, gdy przegrywają przed Sądami większość spraw, a wcześniej, gdy raty kredytów frankowych rosły dwukrotnie, nie widziały takiej potrzeby.

mBankowi należy jednak oddać to, że na tle ugód proponowanych przez inne banki, jego warunki prezentują się całkiem dobrze. mBank w ugodach oferuje przewalutowanie kredytu i redukcja kapitału pozostałego do spłaty. Dodatkowo wspomina także o zastosowaniu stałej stopy procentowej w wysokości około 5 procent (która miałaby być stała, jedynie przez określony czas). Niestety, jak uczy nas wieloletnie doświadczenie w sporach z bankami, rzeczywistość często różni się od tego, co mówią i prezentują banki. 

mBank ugody frankowe ma proponować indywidualnie każdej osobie, a propozycję mają się od siebie różnić. Z dużym prawdopodobieństwem oznacza to, że klienci zostaną podzieleni na tych, którym proponowane są gorsze i lepsze warunki ugody, dlatego warto skonsultować swoją propozycję z adwokatem z kancelarii Rajkowska.

mBank proponuje nowe ugody frankowe — czego można się spodziewać

Nawet najlepsza ugoda frankowa, proponowana przez mBank, nie będzie tak opłacalna, jak anulowanie kredytu frankowego — dlatego średnio mniej niż 20% Frankowiczów decyduje się na ugody. Warto przypomnieć, że ponad 95 % Frankowiczów wygrywa spory z bankiem. Przy wygranym sporze, kredyt zostaje potraktowany jak nigdy nieistniejący — bank musi oddać wszystkie wpłacone raty, a Frankowicz tylko pożyczoną kwotę, bez odsetek, marż i kosztów kredytu. Rozliczenia się z bankiem na takich warunkach sprawi, że duża część Frankowiczów już teraz “wyjdzie na zero” i będzie mogła cieszyć się wolnością finansową. W przypadku ugód, saldo kredytu zostanie wprawdzie zmniejszone i obniżone zostaną raty, ale na dzisiejszym zmiennym rynku finansowym, trudno powiedzieć, czy ta obniżka utrzyma się przez dłuższy czas, a nad głową Frankowicza, wciąż będzie “wisiało” ogromne saldo zadłużenia, narażone tym razem na zmienną stopę oprocentowania.

Czytaj także: Kancelarie Frankowe Warszawa

Stała stopa procentowa, nie taka stała jak się wydaje, czyli ciąg dalszy bankowej patologii

mBank wspomina, że w ramach ugody frankowej jest gotów zaproponować stałą stopę procentową w wysokości 5%. Na obecnym rynku jest to dość niska stopa procentowa (choć jeszcze dwa lata temu, byłaby to ogromna wartość).

Niestety, w Polsce jako w jednym z nielicznych krajów Europy, wokół kredytów ze stałą stopą procentową (które nie były jeszcze do niedawna w ogóle dostępne), urosła kolejna patologia. Otóż stałe stopy procentowe proponowane przez banki w kredytach hipotecznych, są stałe, ale przez okres 5 lat, po czym następuje ich zmiana. Tak samo ma być w przypadku “stałej” stopy procentowej w ugodzie mBanku. W praktyce oznacza to, że nie jest to stała stopa procentowa, a po prostu stopa procentowa wolno-zmienna.

Ciężko jest przewidzieć, ile wyniesie stopa procentowa za 5 lat. Jeżeli uda się powstrzymać inflację, prawdopodobnie stopy procentowe za 5 lat będą nieco niższe niż 5%, ale co jeżeli kryzys się pogłębi? Na Węgrzech stopy procentowe już wynoszą 13%, a w Polsce za 5 lat wcale nie jest niemożliwy scenariusz stóp na takim lub nawet wyższym poziomie. 

W takim przypadku Frankowicz wpadnie z przysłowiowego deszczu pod rynnę, a ryzyko zmiany kursu CHF, zamieni na ryzyko zmiany stopy procentowej. Dlatego, żeby nie musieć się martwić, czy proponowane przez mBank ugody frankowe, nie okażą się fatalne w skutkach, najlepiej skorzystać z usług kancelarii Rajkowska — anulować kredyt we frankach i ze spokojem przetrwać nadchodzący kryzys.

Ugody frankowe z mBankiem — podsumowanie

Ugody frankowe mBanku będą różnić się od siebie warunkami konwersji kredytu, przez co bardzo ważne jest, aby sprawie przyjrzał się doświadczony w sprawach frankowych prawnik. Jeżeli chcesz skonsultować swoją ugodę lub unieważnić kredyt we frankach, skorzystaj z formularza na dole strony lub stronie głównej. 

Możesz także zadzwonić. Adwokat poprosi Cię o przesłanie propozycji ugody frankowej oraz umowy kredytu i przeanalizuje je pod kątem opłacalności i występowanie w nich niedozwolonych klauzul. Przedstawi także ofertę współpracy z kancelarią.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM