Lukas Bank Kredyt Frankowy

Lukas Bank Kredyt Frankowy

Lukas Bank kredyt frankowy, to przykład kredytu denominowanego do franka szwajcarskiego, który zawiera niedozwolone klauzule. Następcą prawnym banku jest Credit Agricole Bank Polska S.A, który odpowiada obecnie za jego zobowiązania. Kredyty frankowe w Lukas Bank, są dość nietypowe. Ani w umowie kredytowej, ani w regulaminie nie znajduje się bowiem zapis o konieczności spłaty raty kredytu według kursu sprzedaży. Kredyt można więc spłacać bezpośrednio we frankach, a klient ma pozostawiony wybór. Przez ten zapis, kredyt frankowy w Lukas Bank był problematyczny, ponieważ jego konstrukcja przypominała kredyt walutowy, dużo bardziej niż w przypadku innych banków. Nie oznacza to jednak, że w umowie frankowej nie znajdują się inne niedozwolone zapisy. W umowie jest kilka zapisów, które realnie wpływają na sposób jej wykonania, a nie są dozwolone. W związku z tym kredyt we frankach w Lukas Banku także można unieważnić, o czym świadczy ostatnio korzystne orzecznictwo Sądów.

Lukas Bank kredyt frankowy - przykłady abuzywnych zapisów

Jednym z podstawowych zarzutów dla Lukas Bank (obecnie Credit Agricole Bank Polska S.A), jest fakt, że kredyty frankowe, których udzielał, były wypłacane po kursie kupna z tabeli banku, przez co dodatkowo zarabiał on spreadzie walutowym, który jednostronnie kształtował. Kurs w tabeli, bank ustalał jednostronnie, a mechanizm ten nie jest opisany w umowie, czy regulaminie.

Kontynuując, w przypadku Lukas Bank kredyty frankowe, to przecież kredyty denominowane, czyli kredytobiorca nie wiedział jaką kwotę ostatecznie otrzyma, bo zależało ona od kursu franka z dnia wypłaty kredytu. Niejasny jest także sam proces dopisywania klientowi salda we frankach szwajcarskich, przy wypłacie kredytu w złotych. Ten mechanizm sprawiał bowiem, że franki przeważnie istniały tylko wirtualnie, a całe ryzyko zmiany kursu brał na siebie kredytobiorca, co również narusza prawa ochrony konsumenta. Jak więc miał to być kredyt hipoteczny walutowy, skoro Frankowicze z Lukas Banku, nie widzieli nawet szwajcarskiej waluty na oczy.

Dodatkowo Frankowicze z Lukas Bank (Credit Agricole Bank Polska S.A), mimo że teoretycznie mogli spłacać kredyty frankowe we franku szwajcarskim, to w zdecydowanej większości przypadków robili to po kursie sprzedaży, wziętym z tabeli banku. Wynika to z faktu, że internetowe kantory wymiany walut pojawiły się przecież w kraju całkiem niedawno, a wcześniej proces wymiany złotych na franki był dla konsumentów po prostu trudny, szczególnie w dużej skali.

Czytaj też: Bezumowne korzystanie z kapitału – czy jest się czego obawiać?

Luca Bank kredyt we frankach – czy można się go pozbyć

W Lukas Banku kredyty we frankach, także zawierały niedozwolone klauzule, co stanowi podstawę do ich unieważnienia. Na temat usuwania z umowy niedozwolonych zapisów, nawet jeżeli wiąże się to z rozwiązaniem umowy wypowiadał się kilkukrotnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, którego orzeczenia ukształtowały bardzo korzystne dla Frankowiczów orzecznictwo w Polskich Sadach – obecnie Frankowicze wygrywają ponad 95 % spraw. W przypadku uniewaznienia kredytu we frankach w Lukas Bank obowiązuje teoria dwóch kondykcji – tzn. roszczenia Frankowicza i banku są niezależne. Bank musi oddać Frankowiczowi, wszystkie raty, a następnie wystąpić o oddanie mu wypłaconej kwoty (bez odsetek, prowizji i marż banku). W zależności od konstrukcji umowy, możliwe jest także odfrankowienie kredytu, czyli sprowadzenie go do postaci złotowej z oprocentowaniem LIBOR3M (SARON3M).

Lukas Bank kredyt frankowy – co dalej?

Podsumowując, kredyt frankowy Lukas Bank można unieważnić lub odfrankowić. Pierwszym krokiem, aby to zrobić, jest kontakt z kancelarią prawną poprzez formularz na dole strony lub stronę główną. Kancelaria przeanalizuje umowę kredytu frankowego, określi, jakie są szanse na wygraną z bankiem, sprawdzi, ile wynosi roszczenia kredytobiorcy w przypadku unieważnienia, a ile w przypadku odfrankowienia kredytu. Nie czekaj dłużej, weź sprawy w swoje ręce i skontaktuj się z kancelarią już dziś.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM