Kredyty Frankowe Wyroki

Kredyty Frankowe – Wyroki w sprawach frankowych w 2023 roku

Jeżeli chodzi o kredyty frankowe to wyroki w sprawach frankowych, są obecnie rekordowo korzystne dla Frankowiczów. W drugim półroczu 2022 roku, Frankowicze wygrywali 99% swoich spraw, zarówno w I jak i w II instancji, co stanowi absolutny rekord skuteczności. Wyroki w sprawach frankowych w 2023 roku, będą co najmniej równie korzystne, bo z każdym kwartałem obserwujemy więcej wygranych Frankowiczów (w 2020 roku Frankowicze wygrywali około 90% spraw, w 2021 ponad 95%, w pierwszym półroczu 2022 roku ponad 97%, a w drugim półroczu 99%). W dodatku obserwujemy istotne przyśpieszenie pracy Sądów, choć przy napływie dziesiątek tysięcy spraw frankowych rocznie, kolejki, jakie tworzą się do rozpatrzenia sprawy frankowej, są wciąż ogromne. Dodatkowo banki pozywają także Frankowicze, którzy już spłacili swój kredyt oraz przedsiębiorcy, ponieważ ich szanse na wygraną z bankiem są równie wysokie.

Dokładne statystyki wygranych spraw frankowych można przeczytać pod tym linkiem: statystyki spraw frankowych SBB

W samym 2022 roku spodziewamy się, że liczba wyroków w sprawach frankowych wyniesie około dziesięciu tysięcy. To ogromna liczba, która niestety blednie w zestawieniu z ponad 100 tysiącami spraw frankowych czekających na rozpatrzenie. Liczymy na dalsze przyspieszenie pracy Sądów, a wszystkich Frankowiczów zachęcamy do jak najszybszego pozwania banku, żeby zawczasu zająć miejsce w kolejce do rozpatrzenia sprawy frankowej przez Sąd.

Czytaj również: Skutki Unieważnienia umowy kredytu frankowego w 2023 roku

Kredyty frankowe wyroki — co orzekają Sądy w sprawach frankowych

Wyroki w sprawach frankowych dotyczących kredytów frankowych, ukierunkowane są przede wszystkim na unieważnienie takiej umowy (ponad 90% przypadków), a w mniejszości na jej odfrankowienie. W przypadku stwierdzenia nieważności umowy traktuje się ją jako nigdy niezawartą. Bank musi oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone przez niego raty, a następnie zawnioskować o zwrot przez Frankowicza wypłaconej kwoty kredytu (w polskich złotych, bez marż i prowizji). Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla kredytobiorcy, ponieważ pozbywa się on kredytu CHF raz na zawsze.

Jeżeli chodzi o odfrankowienie kredytu, umowa kredytu hipotecznego pomiędzy Frankowiczem oraz bankiem dalej obowiązuje, ale następuje wykreślenie z niej tzw. klauzul indeksacyjnych tzn. przeliczania franka szwajcarskiego na złotówki. W takim przypadku kredyt wraca do postaci złotowej, ale oprocentowanej dalej stawką LIBOR3M lub SARON3M, (dużo niższą niż polski WIBOR), a bank musi oddać wynikającą z wcześniejszego przeliczania CHF na PLN nadpłatę.

W obu przypadkach Frankowicz w końcu odzyskuje swoje pieniądze.

Czytaj także: Jakie są konsekwencje pozwania banku?

Kredyty Frankowe co dalej

Walka o uczciwość kredytów frankowych zakończyła się całkowitym zwycięstwem Frankowiczów. Zwycięstwo to okupione było latami walki z nieuczciwymi zapisami w kredytach frankowych, także przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Owocem tej walki jest fakt, że Frankowicze uzyskują obecnie wyroki korzystne w praktycznie każdym przypadku (poza wyjątkowymi sytuacjami). Dlatego, zamiast zastanawiać się co dalej z kredytem frankowym, warto po prostu pozwać bank i odzyskać swoje pieniądze. To zdecydowanie najkorzystniejsze rozwiązanie dla Frankowiczów.

Czytaj także: Frankowicze 2023 – najnowsze wiadomości

Nie czekaj, skontaktuj się z adwokatem. Zadzwoń lub wykorzystaj formularz kontaktowy.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM