spłacony kredyt frankowy a pozew

Spłacony kredyt frankowy a pozew przeciwko bankowi

Spłacony kredyt frankowy a pozew? To pytanie, które często zadają sobie Frankowicze. W wyniku wzrostu kursu franka wiele osób postanowiło spłacić kredyt przed wymaganym terminem. Obecnie część z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że jeżeli ma spłacony kredyt frankowy wciąż może złożyć pozew przeciwko bankowi. Wydaje im się, że skoro dokonali spłaty kredytu, to zaakceptowali znajdujące się w umowie niedozwolone klauzule i nie mogę odzyskać nadpłaconych rat. Jeżeli też tak uważasz to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Jeżeli od daty spłaty kredytu nie minęło 10 lat, to wciąż możesz walczyć o swoje prawa.

Podsumowując spłacony kredyt frankowy a pozew? Tak to możliwe. Spłata kredytu nie usunęła przecież znajdujących się w nim niedozwolonych klauzul. Wygrana z bankiem jest bardzo prawdopodobna, bo około 95% procesów kończy się wygraną Frankowiczów. W całości spłacony kredyt we frankach ułatwi sposób rozliczenia z bankiem.

Po spłacie kredytu frankowego warto pozwać bank, ponieważ po wygranej sprawie Frankowicz otrzyma zwrot nadpłaconych rat, zazwyczaj od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Kwota ta zależy od różnic kursowych CHF do PLN w momencie startu kredytu i w momencie spłaty poszczególnych rat. Nie warto czekać, aż tą kwotę “zje inflacja” i warto zgłosić się ze swoją sprawą do kancelarii Rajkowska już dziś, ponieważ kolejki w Sądach sprawiają, że na rozstrzygnięcie sprawy frankowej trzeba czekać średnio około 3 lat (oczywiście są także wyroki szybkie, prawie że błyskawiczne, ale są one rzadkością — bardzo wiele zależy tu od Sądu).

Spłacony kredyt frankowy — dlaczego pozew jest skuteczny

Jeżeli chodzi o spłacony kredyt frankowy, a pozew, jaki jest stosowany w Sądzie, to nie różni się on praktycznie od pozwów w przypadku kredytów ciągle spłacanych. W pozwie podnoszone są kwestie nieprawidłowego skonstruowania umowy przez bank, jednostronnego przyznania sobie przez kredytodawcę prawa do kształtowania wysokości raty kredytu przez wykorzystanie tabel kursowych, brak należytej informacji o ryzyku, jakie wiąże ze sobą kredyt walutowy, (choć patrząc na konstrukcje umowy to raczej swap walutowy niż kredyt), przenoszeniu ryzyka na klienta przez bank, który zabezpieczał swoje pozycje. Do pozwu wykorzystuje się orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, aktualne orzecznictwo polskich Sądów, prawo cywilne, przepisy dotyczące ochrony konsumenta. Umowy kredytów frankowych, różnią się od siebie nawet jeżeli były zawierane w jednym banku w podobnym okresie czasu i do tych różnic dostosowywane są pozwy pisane przez prawników, dlatego ważne jest, by sprawą zajmowali się doświadczenie w sprawach frankowych adwokaci, którzy właściwie dobiorą argumentację do konkretnego pozwu. Indywidualne podejście do każdej umowy drastycznie zwiększa szanse na zwycięstwo przed Sądem (Frankowicze wygrywają ponad 95% spraw).

Czytaj także: Frankowicze pko bp

Spłacony kredyt frankowy a pozew - co nowego

Jeżeli masz spłacony kredyt frankowy, to pozew jest obecnie jedyną szansą na odzyskanie od banku swoich pieniędzy. Osobom ze spłaconym kredytem we frankach nie są i bardzo prawdopodobne, że nigdy nie będą proponowane ugody.

Frankowicze szturmują Polskie Sądy, w których na początku 2022 roku jest już ponad 70 tysięcy spraw. Choć ta liczba już jest ogromna, to zaledwie wierzchołek góry lodowej — tylko 10 % wszystkich udzielonych kredytów frankowych. Dlatego bankom tak bardzo zależy, by ograniczać świadomość konsumentów, straszyć ich bezprawną opłatą za bezumowne wynagrodzenie za korzystanie z kapitału i udawać, że sprawa kredytów frankowych ma jeszcze wiele niewiadomych i nie jest jeszcze rozstrzygnięta, chociaż Frankowicze wygrywają ponad 95 % swoich spraw. Mimo że z ponad 700 tysięcy kredytów frankowych, jedna trzecia to kredyty już obecnie spłacone, to w większości tylko osoby z aktywnie spłacanymi kredytami frankowymi pozywają banki. To duży błąd.

Mając spłacony kredyt frankowy pozew daje duże szanse nie tylko na odzyskanie nadpłaconych w wyniku wzrostu kursu franka rat w przypadku jego odfrankowienia, ale także w przypadku unieważnienia kredytu na odzyskanie pieniędzy wynikających z marży banku, oprocentowanie i wszystkich innych prowizji bankowych, które po dokładnym przeanalizowaniu umowy mogą się okazać bardzo dużymi kwotami. W końcu marże, odsetki i prowizje to zarobek banków, dlatego banki dbają, by były odpowiednio duże. Jest to możliwe, ponieważ zgodnie z orzeczeniami TSUE i Polskich Sądów, po usunięciu z umowy niedozwolonych zapisów, ulega ona rozwiązaniu, a strony zwracają sobie wzajemne świadczenia, tak jakby umowa nigdy nie obowiązywała. Oznacza to, że Frankowicz jest winy bankowi tylko podstawową kwotę kredytu, jaką otrzymał w dniu jego wypłaty, bez marży, prowizji i odsetek, a bank musi oddać Frankowiczowi wszystkie wpłacone przez niego raty. Upraszczając,  osoba mająca spłacony kredyt we frankach, otrzyma od banku sowitą kwotę, ponieważ wyrównana zostanie nadpłata wynikająca ze wzrostu kursu franka oraz zwrócone zostaną koszta kredytu. Spłacony kredyt frankowy, a pozew – to się po prostu opłaca.

Spłacony kredyt frankowy a pozew

Spłacony kredyt we frankach — co dalej

W przypadku gdy klient ma spłacony kredyt we frankach, podobnie jak w tych wciąż spłacanych, zalecamy bezpłatną analizę umowy kredytu jako pierwszy krok do odzyskania nadpłaconych rat. Adwokat od spraw frankowych, dokładnie przeanalizuje zapisy zawarte w umowie pod kątem występowania niedozwolonych klauzul. Sprawdzi, czy pozwanie banku jest możliwe, jakie są szanse na wygraną i na jaką kwotę można wystosować roszczenie. W bezpłatnej analizie umowy kredytu, jeżeli umowa posiada  zapisy kwalifikujące do jej unieważnienia, adwokat przedstawi również ofertę współpracy z kancelarią. W razie podjęcia współpracy przez klienta adwokat zacznie kierować sprawą. Pomoże zebrać potrzebne do pozwania banku dokumenty i opracuje strategię procesową. W naszej kancelarii rozumiemy, że sam fakt pozwania instytucji finansowej jest dla klienta stresujący, dlatego z naszej strony może liczyć na doskonały kontakt, indywidualne podejście do sprawy i minimalizację wszystkich formalności. Serdecznie zapraszamy do kontaktu przez formularz na dole strony lub stronę główną. 

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM