unieważnienie kredytu frankowego

Odfrankowienie a unieważnienie Kredytu Frankowego

Odkryję jakie są różnice między odfrankowieniem a unieważnieniem kredytu. Dowiedz się co dalej robić dalej z kredytem we frankach.

Co dalej z kredytem we frankach

Co dalej z kredytem we frankach to pytanie, które zadaje sobie bardzo wielu Frankowiczów. Na szczęście po wyroku TSUE z 2019 roku ich sytuacja uległa bardzo dużej poprawie. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził, że kredyty we frankach zawierały niedozwolone klauzule w związku z czym klauzule te powinny z umowy zniknąć. W praktyce oznacz to, że możliwe staje się odfrankowienie lub unieważnienie kredytu we frankach, w zależności od wpływu klauzul zawartych w umowie na jej treść. Kontynuując odpowiedz na pytanie co dalej z kredytem we frankach, warto podkreślić, że frankowicze wygrywają z bankami blisko 90% spraw, a banki wciąż zwiększają odpisy na kredyty frankowe, tracąc przez to zyski. Więcej o tej sytuacji można przeczytać na blogu subiektywnie o finansach, gdzie pod lupę zostały wzięte zyski i odpisy frankowe banku millenium, po raporcie za IV kwartał. Co dalej z kredytem we frankach należy zrobić, żeby się go pozbyć? Najważniejszy jest kontakt z odpowiednią, wyspecjalizowaną kancelarią frankową. Warto zwrócić uwagę, czy jest ona prowadzona przez adwokata, czy nie jest to spółka zoo, składająca się głównie ze sprzedawców. Następnie należy przesłać adwokatowi umowę kredytu we frankach do bezpłatnej analizy. Po przeanalizowaniu umowy adwokat z pewnością odezwie się i przedstawi prawne możliwości pozbycia się franka wraz z ofertą współpracy.

Czym jest odfrankowienie kredytu

Odfrankowienie kredytu, to powszechna potoczna nazwa wyroku sądu, który zamienia kredyt wyrażony we frankach na kredyt wyrażony w złotych. Odfrankowienie kredytu, może mieć miejsce w przypadku, gdy Sąd uzna, że sposoby przeliczania kursu złotego na franka, a co za tym idzie sposoby obliczania wartości rat i salda zadłużenia są bezskuteczne i nie mogą w sposób prawny wiązać kredytobiorców frankowych. W związku z koniecznością usunięcia z umów tych niedozwolonych klauzul, umowa powinna być traktowana jak zwykły kredyt hipoteczny bez angażowania w nią obcej waluty. Odfrankowienie kredytu, nadal zobowiązuje do spłacania go, ale kredyt staje się kredytem złotowym, oprocentowanym po kursie LIBOR. Wcześniej nadpłacone raty zostają zwrócone w wysokości kwoty nadpłaty wynikającej z róznicy kursu franka i złotego, bądz zmniejszone zostaje saldo zadłużenia na przyszłość – wyrażone w złotych.

Unieważnienie kredytu frankowego

W zależności od zawartych w kredycie niedozwolonych klauzul i korzyści dla pozywającego bank, możliwe jest także unieważnienie kredytu frankowego. W takim przypadku oznacza to, że stan prawny zostaje cofnięty do dnia wypłaty kredytu. Jeśli bank wypłacił nam wtedy 300 tys zł, to tyle samo należy mu oddać, bez żądnych odsetek i prowizji. Unieważnienie kredytu frankowego jest opcją korzystną, ale niesie ze sobą ryzyko – w zależności czy sąd rozpatrując sprawę będzie opierał się o teorię salda, czy teorię dwóch kondykcji. Na chwilę obecną najbezpieczniejsze będzie żądanie zwrotu przez bank nadpłaconej przez nas kwoty. Ujednoliceniem orzecznictwa w przypadku, gdy w grę wchodzi unieważnienie kredytu frankowego, zajmuje się obecnie Sąd Najwyższy, który ma wypowiedzieć się w tej sprawie 25.03.2021 r.

Jak uzyskać unieważnienie kredytu frankowego

Wygrana z bankiem jest możliwa, a unieważnienie kredytu frankowego jak najbardziej realne. Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego pełnomocnika, adwokata z doświadczeniem w prowadzeniu spraw frankowych i przesłanie mu swojej umowy kredytowej do bezpłatnej analizy pod kątem występowania niedozwolonych klauzul. Jeżeli interesuje cię unieważnienie kredytu frankowego bądz jego odfrankowienie, nie czekaj skonsultuj się z adwokatem i pozbądz się zadłużenia w obcej walucie.

unieważnienie kredytu frankowego kancelaria prawna wrocław