kredyty frankowe jak to naprawdę wygląda

KREDYTY FRANKOWE JAK TO NAPRAWDĘ WYGLĄDA

Gdy zaczynaliśmy reprezentować klientów posiadających kredyty frankowe nie było łatwo. Orzecznictwo sądowe kształtowało się mozolnie ponieważ napotykało opór środowisk bankowych. Sądy nie stosowały europejskich standardów ochrony konsumentów i zaprzeczały sobie w argumentacji. Nie skupiały się na obiektywnej ocenie umów, ale za to starały się usprawiedliwiać nieuczciwą politykę banków. Po mimo faktu, że kredyty frankowe zawierały klauzule indeksacyjne które zostały wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych prowadzonego przez Prezesa UOKiK. Wpis do rejestru oznaczał, że banki nie powinny stosować klauzul indeksacyjnych w umowach z konsumentami.

Wpisy do rejestru nie zniechęciły jednak banków do czerpania korzyści z umów pseudo-frankowych. Ich zyski z tego tytułu były po prostu zbyt duże. Jednocześnie sądom trudno było zrozumieć, że banki jako instytucje zaufania publicznego mogą stosować niedozwolone praktyki. Na sali rozpraw słowo “bank” traktowane było niemal z namaszczeniem, a sądy przyjmowały z góry, że banki przecież musiały działać prawidłowo. Argumenty kredytobiorców frankowych z trudem przebijały się przez to założenie.

Nie poddawaliśmy się jednak. Dzięki wspólnym staraniom kredytobiorców i kancelarii prawnych pierwsze orzecznictwa korzystne dla frankowiczów zaczęły pojawiać się już w latach 2016-2017, a w latach 2018-2019 było ich już na tyle dużo, że Sąd Okręgowy w Warszawie zadecydował o skierowaniu pytania prawnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), by to Trybunał jednoznacznie ocenił, czy kredyty frankowe są zgodne z prawem Unii Europejskiej, czy też nie.

kredyty we frankach jak to naprawdę wygląda

Wyrok TSUE z dn. 03.10.2019 w sprawie c-260/18
czyli najbardziej znany kredyt frankowy

W dniu 3 pazdziernika 2019 TSUE wydał wyrok w sprawie C-260/18 p. Dziubak przeciwko Raiffeisen Bank International AG korzystny dla frankowiczów, przyznając rację im i reprezentującym ich adwokatom oraz stwierdzając, że umowy posiadają szereg nieprawidłowości.

Otworzyło to drogę do unieważniania kredytów frankowych jak lub ich odfrankowania. Poprzez termin odfrankowanie rozumie się obecnie traktowania kredytu frankowego jako złotowego + LIBOR. Od tego wyroku  WSZYSTKO uległo zmianie. W orzecznictwie sądowym nastąpił przełom. Wyroki dla frankowiczów, zaczęły być korzystne.

kredyty frankowy wrocław

Frankowicze górą - banki w defensywie

Rok 2019-2020 to wielki zwrot orzecznictwa sądowego w kierunku pokrzywdzonych frankowiczów, które przełożyło się na ogromne zainteresowanie osób mających kredyty frankowe na szukanie kancelarii prawnej, która podejmie się reprezentacji ich sprawy. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, bo pozew który nie będzie dopasowany indywidualnie do sprawy często przekreśla szansę na wygraną. Pozew można złożyć tylko raz. Dlatego warto pójść do procesu przygotowanym. Najlepiej zrobić to korzystając z usług ekspertów z kancelarii prawnej. Kredyty Frankowe w sądach są już niemal codziennością, a ich liczba wciąż rośnie, Przedmiot sporu wynosi już blisko 5 mld złotych. (zródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Liczba-frankowych-pozwow-wzrosla-o-30-proc-w-trzy-miesiace-8001668.html)

To, że Frankowicze dochodzą swoich praw jest zupełnie naturalne. Muszą oni jednak zwrócić szczególną uwagę na wszystkie zapewnienia typu gwarantowana wygrana, pewny zysk, odzyskaj nawet 70% nadpłat, by nie dać się naciągnąć wszelkiej maści pośrednikom czy firmą i spółką zoo.  niejasnego pochodzenia. Obserwujemy ostatnio zjawisko, w którym pośrednicy którzy udzielali kredytów frankowych teraz próbują wciągnąć te same osoby w proces do podstawionego przez siebie reprezentanta. Uważaj na takie działanie, sprawdz koszty procesu i WIELKOŚĆ prowizji. Korzystaj z bezpiecznej i sprawdzonej kancelarii, która w trakcie nawiązywania współpracy określa koszty na KONKRETNE kwoty. Na podważenie umowy masz tylko jedną szansę, wybierz mądrze.

kredyty frankowe wrocław kancelaria

Kredyty frankowe odejdą w niepamięć ?

Tak, to możliwe.

Nadchodzący rok 2021 będzie rokiem frankowiczów, ponieważ ogromna fala osób która zgłosiła się do pełnomocników po wyroku TSUE zacznie otrzymywać pozytywne wyroki. Proces frankowy trwa często nawet dwa lata, czasami nawet dłużej (uważaj na zapewnienia o odzyskaniu nadpłaconych rat w ciągu kilku miesięcy). Banki będą starały się tonować nastroje i podważać argumentację, dużo krzycząc o stabilności systemu finansowego i braku zasadności wyroków, ale PRAWO stoi PONAD EKONOMIĄ i za stosowanie niedozwolonych zapisów w umowach poniosą konsekwencję – z czego zdają sobie sprawę regularnie z roku na rok powiększając odpisy z zysków na tzw. rezerwy frankowe (https://www.parkiet.com/Banki/310209887-mBank-zawiazuje-kolejne-rezerwy-na-franki.html)

Wielki zwrot w sprawie frankowiczów już nastąpił. Pomożemy Ci napisać przyszłość bez kredytu frankowego. Skontaktuj się z nami.