Kredyty CHF

Kredyty CHF

Kredyt CHF to instrumenty finansowe indeksowane lub denominowane do kursu franka szwajcarskiego. Od lat spędzają sen setką tysięcy, a nawet milionom Polaków. Skąd jednak wziął się ten problem i dlaczego frankowicze mogą odzyskać nadpłacone raty ? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Kredyty CHF

Po pierwsze kredyty chf nie są zjawiskiem występującym jedynie w Polsce. Banki w całej Europie udzielały kredytów we franku szwajcarskim jako w bezpiecznej i sprawdzonej walucie. O tym, że frank jest walutą o stabilnie rosnącym kursie od praktycznie początku swojego istnienia już nie tak ochoczo informując (dowiedz się więcej o rosnącym kursie franka pod tym linkiem). Kredyty CHF udzielane były w dwóch postaciach – kredytach indeksowanych do kursu chf i kredytach denominowanych do franka szwajcarskiego. (o różnicach przeczytasz tutaj), których cechą wspólną był mechanizm przeliczania złotego na franka. W praktyce oznacza to, że osoby biorące kredyt w obcej walucie, spłacały ją w złotówkach, nigdy nie widząc rzekomego franka na oczy. Kredyty CHF były w tym okresie popularne ze względu na niższe oprocentowanie, liczone stawką LIBOR, a nie WIBOR, niższe marże, co przekładało się na możliwość uzyskania zdolności kredytowej na większą kwotę kredytu. Niestety po krótkim okresie korekty kursu franka i złotego (spadku wartości franka), spowodowanej m.in. wejściem polski do Unii Europejskiej i napłynięciu do kraju zagranicznego kapitału, nastąpił jego dynamiczny wzrost napędzany ogromnym kryzysem na światowych rynkach. Kapitał odpłynął z Polski, lokując się w bardziej bezpieczne miejsca. Wraz z odpływającym kapitałem spadała wartość polskiego złotego. Frank za to, uważany za walutę „safety heaven” trzymał się mocno, aż w końcu wystrzelił w górę. Frankowicze znaleźli się w pułapce – jednocześnie spadła wartość hipotek na którą brali kredyt i wzrosła wartość salda zadłużenia i spłacanych rat. Niekiedy bankierzy wprowadzali klienta w błąd stosując tzw. misseling.

question mark, question, mark

Kredyty chf, co można zrobić ?

Kredyty CHF stały się prawdziwym przekleństwem na wiele lat, sprawiając, że hipoteka wielu osób znalazła się “pod wodą” Frankowicze zaskarżali w prawdzie niedozwolone klauzule znajdujące się w nich, odpowiedzialne za przeliczanie złotego na franka, czy brak informacji o ryzyku ze strony banku. Były to jednak działania bezskuteczne, ponieważ Polskie Sądy nie chciały dopatrzeć się w działaniach banków, niezgodności z przepisami, z góry zakładając, że nie możliwe jest aby banki, instytucje zaufania publicznego mogły narażać klientów na straty, a skoro takie zapisy znalazły się w umowie, to widocznie tak musiało być. Oczywiście była to interpretacja ze wszech miar błędna, która doczekała się dopiero zaprzeczenia w stanowisku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w pazdzierniku 2019 roku w sprawie dotyczącej powództwa państwa Dziubaków przeciwko Raiffeisen Bank. Trybunał potwierdził, że zapisy znajdujące się w umowie są jednostronne, niedozwolone przepisami Unii Europejskiej i powinny zostać z umów usunięte. Oznacza to, że kredyty chf można unieważnić lub doprowdzić do ich przewalutowania. Niestety mimo wyroku TSUE nie wprowadzono w Polsce jeszcze rozwiązania systemowego i o swoje pieniądze należy walczyć indywidualnie przez pozwanie banku. Może w tym pomóc odpowiednia kancelaria prawna specjalizująca się w prowadzeniu spraw frankowych. Jeżeli masz kredyt CHF skontaktuj się z nami i odkryj co możemy dla zrobić w Twojej sprawie.