kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich

Kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich – czy jesteś pod wodą ?

Z artykułu dowiesz się, co zrobić gdy kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich ma tak dużą ratę, że nie pozwala na codzienne przyjemności. Kredyty we frankach szwajcarskich były bardzo popularne w Polsce, ze względu na niską stopę oprocentowania LIBOR3M i zapewnienia o stabilnym i pewnym kursie franka szwajcarskiego. Niestety, podobnie jak w przypadku innych kredytów frankowych, które były kilkanaście lat wcześniej popularne w Europie, gwałtowny wzrost kursu Franka doprowadził wiele osób, do tego, że ich hipoteka znalazła się “pod wodą” – tzn. mimo wieloletniej spłaty rat kredytu, pozostałe saldo zadłużenie wciąż pozostaje na poziomie wyższym lub zbliżonym do wartości nieruchomości.

Czytaj także: Kredyt denominowany a indeksowany kursem chf

Kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, a underwater mortgage

Termin mówiący o sytuacji kiedy wartość kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich jest większa od obecnej wartości lokalu mieszkalnego to tzw. underwater mortgage – co można przetłumaczyć na polskie hipoteka pod wodą. Żeby sprawdzić, czy problem dotyczy ciebie:

1. Sprawdź ile pieniędzy jesteś wciąż winny bankowi.
2. Oceń wartość swojego domu przeglądając ogłoszenia z rynku nieruchomości w okolicy lub pytając o to specjalistę ds. sprzedaży nieruchomości
3. Wykonaj odejmowanie podanych sum i sprawdź czy masz wciąż do zapłaty więcej niż warty jest dom. Jeśli nie, ale twój dług wciąż jest wysoki to prawdopodobnie nie toniesz, a “stoisz w wodzie po pas”.

Problem hipoteki pod wodą jest znany na całym świecie. W Ameryce związany jest z początkiem XXI wieku, kiedy banki prowadziły luźną politykę kredytową mimo napiętego stanu gospodarki doprowadzając do wieloletniej bańki na rynku nieruchomości, której pęknięcie rozpoczęło kryzys z 2009 roku. Ceny nieruchomości gwałtownie spadły, a raty kredytu wzrosły. Wielu amerykanów musiało walczyć by nie stracić swoich domów, a duża rata kredytu nie pozwalała im ze spokojem patrzeć w przyszłość.

Dużo gorzej wyglądała sytuacja w Polsce, a wcześniej w innych krajach UE (Austria, Węgry, Chorwacja) gdzie w wyniku nieuczciwych praktyk i wykorzystywania przez banki umów z nierównomiernym rozłożeniem ryzyka, największym problemem nie była spadająca wartość zakupionego mieszkania, ale rata rosnącą o kilkadziesiąt, a czasami nawet ponad 100 procent ze względu na zmianę kursu CHF-/EUR/HUG/PLN mimo że kredyt tak naprawdę nie był nawet udzielony w szwajcarskiej walucie. Obecny kryzys, spotęgowały banki, które bardzo chętnie udzielały kredytów w obcej walucie, osobom które zarabiały w złotówkach. Sprawiło to, że kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich stał się problemem setek tysięcy Polaków.

Czytaj także: Ranking Kancelarii Frankowiczów

Kredyt we franku - co dalej ?

Od kryzysu z 2009 roku minęło wiele lat i choć większości Frankowiczów udało się nie utonąć to nadal znajdują się w wodzie po pas. Wciąż niespłacony kredyt  we franku ciąży na barkach, redukując zdolność kredytową –powoduje ogromny stres. Istnieje jednak sposób by powstrzymać to walutowe szaleństwo. Powołując się na nielegalne klauzule występujące w umowie można nie tylko zredukować obecną ratę do poziomu z dnia zaciągnięcia kredytu we franku, ale nawet domagać się od banku spłaty zapłaconej od tego poziomu nadwyżki aż do 10 lat wstecz. Banki przegrywają coraz więcej spraw w sądach, warto skonsultować się z adwokatem i przesłać mu umowę kredytu we franku do bezpłatnej analizy, nawet w przypadku gdy kredyt we frankach został już spłacony.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM