Fortis bank kredyt we frankach

Fortis Bank – kredyt we frankach

Masz kredyt we frankach w Fortis bank? Odkryj, dlaczego możesz liczyć na unieważnienie kredytu frankowego i jak je zdobyć. Przez wiele lat sprawy związane z Fortis Bankiem i udzielanymi przez niego kredytami we frankach nie mogły znaleźć szczęśliwego zakończenia w Sądzie. Kancelarie prawne bardzo często nie podejmowały się prowadzenia spraw z tym bankiem, a sytuacja kredytobiorców pozostawała w “zawieszeniu”. Z czasem tendencja ta zaczęła się jednak odwracać, a kredytobiorcy mogą dziś liczyć na takie samo orzecznictwo jak w przypadku innych kredytów frankowych, choć często ta informacja jeszcze do nich nie dotarła i wciąż zdaje się nie wierzyć w swoją szansę na wygraną z bankiem. Następcą prawnym Fortis Bank jest BNP Paribas Bank, który odpowiada za jego zobowiązania.

Skąd problem akurat z kredytem we frankach w Fortis Banku?

Problem związany z kredytem we frankach w Fortis banku polegał na tym, że w przeciwieństwie do innych banków, w umowie znalazł się zapis że wypłata kredytu następuje we franku szwajcarskim i jego spłata może odbywać się przez prowadzony w CHF rachunek. Na pierwszy rzut oka umowa wyglądała więc na ważną z punktu widzenia polskiego prawa i faktycznie bardziej przypominała kredyt hipoteczny niż analogiczne „kredyty frankowe” udzielane przez inne banki, które swoja konstrukcją odpowiadały raczej instrumentom finansowym takim jak swapy walutowe. Właśnie ze względu na znajdujący się w umowie z Fortis Bankiem zapis o możliwości wypłaty i spłaty kredytu we franku szwajcarskim (bez konieczności jego przeliczania) Sądy powszechne uznawały wcześniej, że sposób ustalania kursów walut podczas dokonywania spłat rat kredytu (tak samo niedozwolony jak w innych kredytach frankowych) nie wpływał na sytuację finansową kredytobiorcy, ponieważ miał on wybór. Jednak z treści umowy i aktu notarialnego wynika już, że kredyt musiał być wypłacony w złotówkach i to po kursie, który bank jednostronnie ustalał. 

Sprawdź także nasze inne artykuły np. Jaka Kancelaria dla frankowiczów ?

Fortis bank – dlaczego kredyt frankowy można uieważnić

Fortis bank, a obecnie jego prawny następca BNP Paribas Bank odpierały wszystkie zarzuty, aż do 10 grudnia 2019 roku, kiedy to Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że umowa może zostać unieważniona także ze względu na brak określenia w niej wysokości świadczenia przewidzianego dla konsumenta i naruszeniu jego praw. W umowie, podawana kwotę CHF jaką miał otrzymać konsument, ale nie podawano jaka będzie to konkretna kwota w złotych, kredyt podlegał przewalutowaniu, a dodatkowo określano górną granicę kwoty wypłaty kredytu, która była już niezależna od kursu franka i złotego. Często rachunki prowadzone przez dewelopera, na które wpływały środki z banku, prowadzone były tylko w złotówkach więc kredytobiorca pozostawiony był bez wpływu na walutę wypłacanego świadczenia. Kredyt frankowy w Fortis Bank zawiera więc niedozwolone klauzule, która są podstawową do jego unieważnienia.

Czytaj także: BNP Paribas, Fortis Bank, ugody frankowe czy pozwanie banku

Kredyt we frankach Fortis bank – co dalej

W przypadku Fortis bank, zapisy w kredytach we frankach zmieniały się na przestrzeni czasu, dlatego bardzo ważne jest, aby sprawę poprowadził doświadczony adwokat. W wielu przypadkach w umowach Fortis bank nie pojawiają się nawet zapisy wskazujące, że kredytobiorca miał możliwość wypłaty kredytu w CHF i jego spłaty z rachunku walutowego, co ułatwia sprawę, w innych przypadkach niestety te zapisy istnieją, przybierając czasem bardzo dziwne formy, które jednak ciągle można unieważnić, dobierając odpowiednią argumentację i akty prawne, np. sposób przewalutowania kredytu jawnie narusza interesy klienta, ponieważ nie jest on w żaden sprecyzowany. W związku z tymi niedozwolonymi klauzulami kredyt we frankach w Fortis bank można unieważnić. Po szczegóły należy skontaktować się z kancelarią poprzez formularz na dole strony lub stronę główną.

Zamów Bezpłatną Analizę Umowy Kredytu CHF

Dane Kontaktowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z ADWOKATEM